Geri Dön
DünyaSudan'da Başbakan'ın yeri belli oldu!

Sudan'da Başbakan'ın yeri belli oldu!

25 Ekim'de darbe girişimi sırasında çok sayıda siyasetçiyle birlikte gözaltına alınan ve o tarihten beri nerede olduğu bilinmeyen Başbakan Hamduk'un, darbeci generalin evinde olduğu ortaya çıktı.

Sudan'da Başbakan'ın yeri belli oldu!

Sudan Dışişleri Bakanı Meryem Sadık el-Mehdi, mevkidaşlarına gönderdiği mesajında, Abdullah Hamduk ve hükümetin bazı üyelerinin “bilinmeyen bir yerde” gözaltında tutulduğunu söyledi.

Enformasyon Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Mehdi, Afrika, Arap ülkeleri ve Batı'daki mevkidaşlarına Sudan'daki son gelişmeler hakkında mesaj gönderdi. 

Mehdi, dışişleri bakanlarını "meşru" Başbakan Hamduk ve kabine üyelerinin gözaltına alınıp bilinmeyen bir yere götürüldüğü konusunda bilgilendirdi. 

"Askeri darbeyi" kınayan Sudan Dışişleri Bakanı, anayasaya aykırı beyanlara boyun eğmeyeceklerini ve her türlü sivil direniş yöntemini uygulayacaklarını vurguladı.

DARBECİ GENERAL 'BENİM EVİMDE' DEDİ

Sudan'ın darbeci generali Abdel Fattah al-Burhan, yaptığı açıklamada, devrik Başbakan Abdalla Hamduk'u kendi evinde tuttuğunu açıkladı.

Hartum'da düzenlediği basın toplantısında Hamduk'un 'kendi güvenliği için' gözetim altında tutulduğunu söyledi. 

OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ 

Sudan'da 25 Ekim'de sabah saatlerinde Başbakan Abdullah Hamduk ve çok sayıda siyasetçi gözaltına alındı. 

Sudan Enformasyon Bakanlığı, Başbakan Hamduk'un darbeyi reddettiği için alıkonarak bilinmeyen bir yere nakledildiğini duyurdu. 

Ülkenin birçok yerinde elektrik ve internet hatları kesilirken, askeri güçlerin başkent Hartum'un Umdurman bölgesindeki radyo ve televizyon merkezini basarak çok sayıda çalışanı gözaltına aldığı bildirildi. 

Darbe girişiminin ardından hükümetin sivil kanadı ve çok sayıda siyasi parti, halka sokağa inme çağrısı yaptı. 

Çağrının ardından başkent Hartum'un farklı bölgelerinde bir araya gelen binlerce Sudanlı, askeri müdahaleye karşı gösteri düzenlemeye başladı. 

Ordu lideri Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, devlet televizyonundaki açıklamasında, olağanüstü hal ilan ettiklerini, Egemenlik Konseyi ve kabinenin feshedildiğini ve Sudan'daki tüm kesimleri temsil edecek teknokrat bir hükümet kurulacağını söyledi. 

Burhan, "Sudan ordusu, geçiş sürecinin kurucusu sıfatıyla ve ulusal sorumluluğun gereği olarak, devrimin gidişatının düzeltilmesi, ülkedeki kaos ve kriz ortamının yol açtığı tehlikelerin bertaraf edilmesi için Anayasal Bildiri Anlaşması ve Silahlı Kuvvetler Yasası gereğince bu kararları aldı." ifadelerini kullandı. 

SUDAN'DAKİ SİYASİ KRİZ 

Sudan Meslek Odaları Birliği, Aralık 2018'deki "halk devrimine" sahip çıkılması ve sivil yönetime geçiş talebiyle yaklaşık 2 haftadır birçok kentte "devrimi" ve hükümetteki sivil kanadı destekleyen gösteriler düzenliyordu. 

Birlik, daha önce eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in 30 yıllık iktidarına son veren kitlesel halk protestolarına öncülük etmişti.

 

 

Almanya’dan 400 bin göçmen kararı! Dikkat çeken şartlar…Almanya'da yapılan hesaplamalara göre, ülkenin mevcut ekonomik faaliyetlerini devam ettirebilmesi için yılda 400 bin göçmen almaya ihtiyacı var. Ancak uzmanlar, gerekli şartlar göz önünde bulundurulduğunda mevcut sayıya ulaşmanın zor olduğunu söylüyor. Peki bunun sebebi ne? Almanya göçmen alımında hangi şartları arıyor?

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler