Geri Dön
DünyaSudan’da yine darbe!

Sudan’da yine darbe!

Bir türlü istikrara kavuşamayan Sudan dün yine darbe görüntüleriyle uyandı. Ordu, yönetime el koyduğunu açıklarken, Başbakan Abdullah Hamduk ve geçiş hükümetinin bakanları gözaltına alındı.

Sudan’da yine darbe!

Uzun yıllardır siyasi olarak zorlu bir dönemden geçen Sudan, yine darbeyle karşı karşıya. Dün Sudan’da bir grup askerin sabah saatlerinde Başbakan Abdullah Hamduk ile ülkeyi yöneten koalisyon hükümeti ortağı partilerin liderlerini gözaltına aldığı bildirildi. Gözaltına alınanlar arasında Başbakan Hamduk dışında, iktidar koalisyonu Özgürlük ve Değişim Güçleri’nden yöneticilerin de bulunduğu açıklandı. Sudan Enformasyon Bakanlığı, Başbakan Hamduk’un, darbeyi reddettiği için tutuklandığı ve bilinmeyen bir yere nakledildiği bilgisini paylaştı.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Konsey’in ve geçiş hükümetinin feshedildiğini, ülkede olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı. El-Burhan, seçimlerin Temmuz 2023’te yapılacağını ve Sudan’ın imzaladığı uluslararası anlaşmalara sadık olduğunu vurguladı.

Sudanlı siyasi partiler, darbe sonrası sivil itaatsizlik çağrısı yaparken Sudan Meslek Odaları Birliği ise halkı sokağa inmeye çağırdı. Sudan Meslek Odaları Birliği, Aralık 2018’deki “halk devrimine” sahip çıkılması ve sivil yönetime geçiş talebiyle yaklaşık 2 haftadır başkent Hartum ile birçok kentte devrimi ve mevcut sivil hükümeti destekleyen gösteriler düzenliyordu. Birlik, daha önce eski devlet başkanı Ömer el-Beşir’in 30 yıllık iktidarına son veren kitlesel halk protestolarına öncülük etmişti.

Halk sokağa indi

Gözaltılar sonrası başkent Hartum’da protesto gösterilerinin başladığı ve göstericilerin lastik yakarak yolları trafiğe kapadığı kaydedildi. Hartum’daki gösteriler sırasında askerlerin müdahalesi sonucu en az 3 kişinin öldüğü, 80’den fazla kişinin yaralandığı öne sürüldü. 

Sudan eski devlet başkanı Ömer el-Beşir iki yıl önce darbeyle devrilmiş ve geçici bir hükümet kurulmuştu. Ancak ülkede istikrar sağlanamamış, askerler ve sivil toplum örgütleri arasında tam manada bir uzlaşıya ulaşılamamıştı. Son olarak varılan mutabakata göre geçici yönetim bir yıl daha ülkeyi yönetecek, daha sonra da genel seçim yapılacaktı.

Dışişleri: ‘Endişeyle karşılıyoruz’

Dışişleri Bakanlığı, Sudan’da darbe teşebbüsü haberlerinin endişeyle karşılandığını bildirdi. Bakanlık açıklamasında, “Sudan’da tüm taraflarca Anayasal Bildiri kapsamındaki taahhütlere bağlı kalınması ve geçiş sürecinin sekteye uğratılmaması yönündeki güçlü beklentimizi vurguluyoruz” denildi.

ABD, yardımı askıya aldı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, darbe girişimine tepki olarak Sudan’a yapılacak 700 milyon dolarlık yardımı askıya aldıklarını, sivil yöneticilerin derhal serbest bırakılması gerektiğini belirtti. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de, “Sudan’da ordunun eylemleri devrime, geçiş dönemine ve Sudan halkının barış, adalet ve ekonomik gelişmeye yönelik meşru taleplerine ihanettir” dedi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de darbe girişimini görüşmek üzere bugün toplanacak.

Rusya'da oyuncak tabancayla soygun girişimiRusya'da oyuncak tabancayla soygun yapmak isteyen kişi, yaptığı sakarlıklar sonrasında kaçmaya çalışırken polis ekipleri tarafından yakalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler