Geri Dön

Suriye’de sular ısınıyor

Irak sınır hattındaki Deyrizor kenti ve çevresinde DAEŞ’e yönelik operasyonlar yapan Suriye rejim güçleriyle ABD destekli YPG kuvvetleri, karşı karşıya geldi. Bölgede petrol tesisleri ve kuyularda denetim sağlayan YPG, son olarak Murad petrol kuyusunu ele geçirdiğini duyururken, Şam rejimi de, saldırı hazırlığı yapmaya başladı.

Suriye’de sular ısınıyor

Rus savaş uçaklarının desteğiyle Deyrizor kenti rejim güçlerinin denetimine geçerken, omurgasını YPG’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG), kentin kuzeyinde DAEŞ’e karşı ilerleme sağladı. Operasyonlar kapsamında bölgedeki petrol tesisleri ve kuyuların tamamına yakını DSG’nin denetimine geçti. Operasyonlar kapsamında dün bölgedeki Murad petrol kuyusunun da DSG tarafından kontrol altına alındığı açıklandı. Kısa süre önce Suriye’nin en büyük iki petrol kuyusu Tenek ve El-Omer de DSG’nin denetimine geçmişti.
Şam hazırlanıyor
Zengin petrol yataklarında kontrolü sağlayan DSG’nin bölgede etki alanını genişletmesi, Suriye rejimini hareketlendirdi. Kısa süre önce Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, ABD ile ittifak yapan YPG’den, “vatan haini” diye söz etmesi sonrası Deyrizor bölgesindeki DSG mevzilerine rejim güçlerince iki kez uyarı amaçlı saldırılar yapılmıştı. Rus ajansı Sputnik ise rejim güçlerinin, Deyrizor kentindeki petrol ve doğal gaz kaynaklarını geri almak için YPG’ye saldırı hazırlığında olduğunu ileri sürdü. Rus kaynakları, DSG’nin Fırat’ın doğusundan çekilmemesi halinde rejim güçlerinin harekete geçeceğini ifade ediyor. Saldırı öncesi DSG’ye yapılan son uyarının da dikkate alınmaması halinde bölgede büyük bir askeri harekâta girişileceği belirtiliyor.

Hem karantinayı hem de sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettiKarabük'te yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele tedbirleri kapsamında karantinada olması gereken kişi, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu saatte ticari taksideyken polis denetimine takıldı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet