Geri Dön
Dünya'Suudi prenslere işkence ediliyor'

'Suudi prenslere işkence ediliyor'

İngiliz basını, Suudi Arabistan'da tozu dumanı kaldıran gözaltıların ardından beş yıldızlı bir otele hapsedilen prens ve bakanlara işkence yapıldığını yazdı. Amerikan paralı askerlerinin de yer aldığı işkence seanslarını bizzat Veliaht Prens Selman yönetiyor. Ayağından asılanlar arasında sosyal medya sitesi Twitter'ın en büyük ikinci ortağı olan Bodrum aşığı Suudi Prens Talal da var.Bu operasyonla, gözaltına alınanların 194 milyar dolardan fazla parasına el konulduğu tahmin ediliyor.

'Suudi prenslere işkence ediliyor'

İngiliz Daily Mail gazetesinin özel haberine göre, ay başında Suudi Arabistan’da yolsuzluk gerekçesiyle gözaltına alınan prensler, Amerikan özel güvenlik şirketlerinde çalışan paralı askerler tarafından sorgulanıyor.

Suudi Arabistan’daki bir kaynağa dayandırılan habere göre, paralı askerler hakaret ederek sorguladıkları prensleri dövüyor ve ayaklarından asıyor. Twitter'ın en büyük ikinci ortağı olan Bodrum aşığı Suudi Prens Talal da ayağından asılanlar arasında.

Bu operasyonla, gözaltına alınanların 194 milyar dolardan fazla parasına el konulduğu tahmin ediliyor.

“Veliaht Prens bizzat sorguluyor”

Kaynak, Riyad’daki Ritz Carlton otelinde tutulan bütün zenginlerin yabancıların gözetimi altında olduğunu söyledi. “Muhammed bin Salman, yıllarca gözaltına alınanların önünde eğilen Suudi güvenlik görevlilerini istemiyor. Otelin dışında Suudi Özel Harekât birlikleri var ancak içeride özel şirket var. Abu Dabi’den gelip her şeyi kontrol altına aldılar” diye konuştu.

Veliaht Prens’in de bazı sorgulara bizzat katıldığını belirten kaynak, “Önemli bir şey varsa, kendi çok nazik bir şekilde sorular soruyor. Ancak odadan çıktığında, paralı askerler içeri giriyor ve tutuklular hakarete uğruyor, tokatlanıyor, asılıyor ve işkence görüyor” dedi.

Suudi prenslere işkence ediliyor

Katliamcı şirketten şüpheleniliyor

Irak'taki sivil katliamlarıyla dünya gündemine oturan özel güvenlik şirketi Blackwater’ın bu işe karıştığı iddia ediliyor. Ancak 2010'da adını "Academi" olarak değiştiren şirket, ABD kanunlarına uyulduğunu ve Suudi Arabistan’da iş yapmadıklarını belirterek, iddiaları reddetti. ABD, yurtdışında işkence yapan vatandaşlarına, 20 yıla kadar hapis cezası verebiliyor.

“Lübnan Başbakanı’nı da Blackwater alıkoydu”

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Suudi Arabistan’da alıkonulduğu iddia edilen Lübnan Başbakanı Saad Hariri ve ailesinin Blackwater elemanları tarafından tutulduğunu, daha sonra sildiği bir Twitter paylaşımında iddia etmişti.

Yaklaşık 3 hafta önce Suudi Arabistan’da başlatılan ve Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın yönettiği ‘yolsuzluk operasyonu’nda en az 11 prens ve onlarca iş adamı ve hükümet yetkilisi gözaltına alınmıştı.

Kripto para mağduruna dava şoku! 16 milyon lirasını kaptırdı
Yeni kabus! Psikiyatrik hastalık pandemisi
Kahveleri termosta, yemekleri sefer tasında! 10 parça elbise ve tek bir çatal...
Karadeniz gazıyla ilgili flaş açıklama! 5 ay sürecek
Akılalmaz olay! 'Doktor hastasına ilaçla tecavüz etti'
Ansızın yüzüne saldırdı! Çalılardan çıkan dehşet avı kana buladı
Hatayspor - G.saray maçının tartışmalı pozisyonlarını yorumladı
'Soğuğu bahane edip sahneye çıkmadı!' Ünlü şarkıcı özür diledi
Hırsızlar yolu çalıp götürdü! Tam 300 metrekare
Washington Post manşetten verdi! Yok etme görüntüleri Moskova'yı alarma geçirdi
Pandemi en çok onlara yaradı! Saniyede 15 bin dolar kazandılar
Meteoroloji tarih verdi, İstanbul dahil! Kara kış geliyor
Erdoğan'dan net mesaj: Bu milletin paraları onların cebine girmemeli
Hülya'nın yüzüğü dikkat çekti: Hazır değilim, çekmeyin!
Kulübede gerginlik! 'İçeride görüşeceğiz'

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler