Geri Dön
DünyaTaliban ülkenin kalbine ilerliyor

Taliban ülkenin kalbine ilerliyor

Taliban güçlerinin büyük kentlere doğru ilerlemesi sürüyor. Nitekim Taliban’ın Leşkergah ve Kandahar şehirlerinin bazı kesimlerini ele geçirdiği belirtiliyor.

Taliban ülkenin kalbine ilerliyor

ABD ve NATO askerlerinin çekilmeye başlamasının ardından ülkenin pek çok bölgesini Kabil hükümetinden geri almak için saldırılarını yoğunlaştıran Taliban’ın, ülkenin güney ve batısındaki üç büyük kenti Kabil hükümetinden geri almaya çalıştığı bildiriliyor.

Edinilen bilgilere göre Taliban güçlerinin Herat, Leşkergah ve Kandahar şehirlerinin bazı kesimlerini ele geçirdikleri belirtiliyor. Afganistan’da Taliban militanlarının ülkenin batısındaki Herat vilayetinin merkezine doğru ilerlediği belirtildi. TOLO News’in güvenlik kaynaklarına dayandırarak verdiği habere göre, Taliban militanları ülkenin batısındaki Herat vilayetinin merkezine doğru ilerleyerek birçok ilçeyi kontrolleri altına aldı. 

Ekonomik önemi var

Herat vilayetinin 17 ilçesinden sadece birinin hükümet güçlerinin kontrolünde kaldığı belirtilen haberde ayrıca, Herat’tın güneyindeki Malan Köprüsü’nün iki gün süren çatışmaların ardından Taliban militanlarının eline geçtiği bilgisine yer verildi.

Ekonomik açıdan önemli bir şehir olan Herat’ta Afgan özel kuvvetleri konuşlandırılmış durumda.

Öte yandan Leşkergah şehrindeki çatışmalar, dün de şiddetlenerek devam etti. Taliban mensuplarının önceki gün valilik binasına birkaç yüz metreye kadar yaklaştıkları ancak akşam saatlerinde geri itildikleri bildirildi. Amerikan hava birliklerinin ise Taliban mevzilerini hedef aldığı aktarıldı.

‘Savaş varsa diyalog yok’

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, “ülkede savaş durumu değişmediği sürece” Taliban’ın hükümetle ciddi ve anlamlı bir diyalog kurmaya hazır olmayacağını söyledi.  Gani, başkent Kabil’de düzenlediği kabine toplantısında, savaşın durumunun 6 ay içinde değişeceğini belirtti.

“Ülkede savaş durumu değişmediği sürece” Taliban’ın diyalog kurmaya hazır olmayacağını ifade eden Gani, bu konuda ciddi bir çalışma yapıldığını kaydetti.

Hasta yakınının doktoru darbettiği anlar kameradaISPARTA Şehir Hastanesi'nde görevli Dr. Baki Ünlü, hasta yakını O.M. tarafından darbedildi. O anlar güvenlik kameralarına yansırken, Dr. Ünlü olay sonrası darp raporu alıp, şikayetçi oldu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner