Geri Dön
DünyaTaliban’dan ‘vefa’lı girişim!

Taliban’dan ‘vefa’lı girişim!

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban yönetimi, iç savaşı kazanmasında rol oynadığı için intihar bombacılarının ailelerine nakit para ve arazi dağıtacak.

Taliban’dan ‘vefa’lı girişim!

Afganistan’da ABD’nin çekilmesinin ardından Kabil’i işgal eden ve yönetimi devralan Taliban, bunda büyük rolü olduğuna inandığı intihar bombacılarının ailelerine tazminat olarak arsa ve nakit para vermeye hazırlanıyor.

Söz konusu açıklamayı, kendisi de ABD tarafından terör suçlamasıyla arananlar listesinde bulunan ve başına 10 milyon dolar ödül konulan İçişleri Bakanı Seraceddin Hakkani yaptı. Hakkani, başkent Kabil’de, 2018 yılında bir intihar saldırısına hedef olan Intercontinental Hotel’de, saldırıyı yapan kişinin ailesiyle bir araya geldi.

İçişleri Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Hakkani’nin aile üyeleriyle yaptığı görüşmede cihadı övdüğü, hayatını kaybeden mücahitlerden şehitler olarak bahsettiği ve ailelere yardım yapılacağını söylediği belirtildi. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Kari Seyid Koşti’nin açıklamasına göre Taliban yönetimi, ülkedeki savaş sürecinde intihar bombacısı olan kişilerin ailelerine kıyafet, 10 bin Afgani para yardımı ve arsa hediye edileceğini söyledi. 10 bin Afgani para ödülü yaklaşık 110 ABD doları ediyor.

‘MOSKOVA FORMATI’

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov, “Afganistan’daki yeni yönetimin, birçoğunun hoşuna gitmediğini anlıyoruz ancak yeni yönetimi cezalandırmaya çalışırken, sonuçta Afgan halkını cezalandırıyorlar. Afgan halkı bunu hak etmiyor” dedi.

Rusya’nın başkenti Moskova’nın ev sahipliğinde Afganistan meselesine ilişkin “Moskova Formatı”nda toplantı düzenlendi.  Toplantıya Rusya, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan’ın yanı sıra Tacikistan, Pakistan, Çin, Hindistan, İran temsilcileri katıldı. Kabulov, “Toplantıda yaşanan bazı anlaşmazlıklara rağmen tüm katılımcıların ortak görüşü Afgan halkına yardımın sağlanması gerektiği yönündedir. İnsani felaket olarak adlandırılan yaşanacak krizi engellememiz gerekiyor” dedi. Kabulov, bunun için uluslararası toplumun “birleşmesi” ve “önyargılı yaklaşımlardan vazgeçmesi” gerektiğini vurguladı.

Elektrik faturalarında yeni dönem! Bakan Dönmez duyurdu
Antalya'yı fırtına vurdu! Uyarı üstüne uyarı geldi
Gündem olan düğünle ilgili damat konuştu: 'Eşim istemedi...'
Slovakya’da 3. doz aşı yaptıranlara para verilecek
Erdoğan'dan Müşterek Kuvvet Komutanlığı'na ziyaret
Son dakika... İran'ın savaş gemisi battı!
Türk-İş'ten asgari ücret mesajı! Bu rakamın altında...
18 yıl perde açmadı! Cesetlere yaptıklarına duyanlar inanamadı
Bu görüntüler İstanbul'dan! ‘Cansiperane vaziyette görev’
Salih Uçan iddiası: 'Her şey altüst oldu! Ozan Tufan...'
Uyuyan kocasını baltayla öldürmüştü! İfade değiştirdi
İrem Derici'ye nazar değdi! 'Ölü gibi yatıyorum'
Acun Ilıcalı'nın Hull City'e ilk transfer Türkiye'den
Boşandılar ama kopamadılar! Merve ile Gürhan...
Yeni yıl için kurumsal hediye önerileri

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler