Geri Dön

Tayvan Boğazı’nda tansiyon yükseliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı, Tayvan’a 2.370 milyar dolar değerinde Harpoon Kıyı Savunma Sistemi ile ilgili mühimmat ve ekipmanın satışına onay verdi.

Tayvan Boğazı’nda tansiyon yükseliyor

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’ndan yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, Taipei Ekonomik ve Kültürel Temsilciliğine Dış Askeri Satış kapsamında tahmini maliyeti 2 milyar 370 milyon dolar olan 100 adet Harpoon Kıyı Savunma Sistemi ile ilgili ekipmantların satışına onay verilmesine karar verdi” denildi. ABD, geçen hafta da Tayvan’a 1,8 milyar dolar değerinde F-16 uçaklarında kullanılan füze ve HIMARS roket sistemlerinin satışına onay vermişti.

Bu gelişmelerin ardından Çin’den sert tepki geldi. Çin hükümeti, Tayvan’a 1.8 milyar dolarlık silah satışına onay veren Trump yönetimine misilleme yapacağını açıkladı. Çin Dışişleri Bakanlığı, Lockheed Martin, Boeing ve Raytheon dahil silah satışına dahil olan tüm Amerikan şirketleri ve vatandaşlarına yaptırım uygulama kararı aldığını duyurdu. Gelişmelerin iki ülke ilişkilerindeki gerilimi artırabileceği belirtiliyor.

Hem karantinayı hem de sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettiKarabük'te yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele tedbirleri kapsamında karantinada olması gereken kişi, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu saatte ticari taksideyken polis denetimine takıldı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet