Geri Dön
DünyaTeknoloji devlerinden aşı kararı

Teknoloji devlerinden aşı kararı

Dünyada etkisini gösteren koronavirüs Delta varyantı, hükümetleri ve şirketleri yeni tedbirler almaya itmeye başladı.

Teknoloji devlerinden aşı kararı

Pandeminin başından beri uzaktan çalışma modelini benimseyen şirketlerin başında gelen Google ve Facebook, ofise dönüş sürecinin ilk şartının Kovid-19 aşısı olmak olduğunu duyurdu. ABD’li teknoloji devi, çalışanlarının iş yerlerine dönüşte aşılanmış olmalarına ilişkin politikayı, öncelikle birkaç hafta içinde ABD’deki kampüslerinde uygulamaya başlayacak. Daha sonra bu uygulama Google’ın dünya çapında 144 bin çalışanına da getirilecek. Google’ın Üst Yöneticisi (CEO) Sundar Pichai, blog yazısında “kampüslerinde çalışmaya geleceklerin aşı olması gerektiğini” ifade etti. Picha, bu konudaki yönetmenliğin, bölgenin koşulları, düzenlemeler ve aşının  erişilebilirliğine göre değişkenlik göstereceğini sözlerine ekledi. Google, Delta varyantı sebebiyle yeni tip koronavirüs (Kovid-19)  vakalarındaki artıştan ötürü dünya çapındaki kampüslerinin tam açılışını 1 Eylül’den 18 Ekim’e ertelemişti.

Aşı zorunlu

Facebook’ta benzer bir karar aldığını duyurdu. Facebook İnsan Kaynakları Başkan Yardımcısı Lori Goler CNBC’ye yaptığı açıklamada, ofise dönüş sürecinde aşının zorunlu olacağı ifade edildi. Bu politikayı yerel kurallara göre uygulamaya koyacaklarını söyleyen Goler, aşı olmak istemeyen Facebook çalışanlarını nelerin bekleyeceğine dair bir şey söylemedi. Netflix’in aşı zorunluluğu kararı aldığı ise Deadline tarafından açıklandı. Deadline editörleri, oyuncu kadrosundan teknik ekibe kadar Netflix’te çalışan herkese aşı zorunluluğu uygulanacağını duyurdu. Ancak platform, aşı olmak istemeyen çalışanlar için bazı istisnalar uygulayacak. Netflix’in konuyla ilgili resmi bir açıklama yapması bekleniyor.

 

İki ilde terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik şafak operasyonuAdana ve Siirt'te terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik şafak operasyonunda 9 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin, terör örgütü üyeliğinden cezaevinde bulunan hükümlülere, kırsaldan talimatlar içeren örgütsel dokümanları ziyaret sırasında getirdikleri pantolonların iç kısımlarına zulalanmış şekilde teslim ettikleri öne sürüldü. Aynı soruşturma kapsamında iki dernekte de arama yapıldı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner