Geri Dön

Türk Büyükelçiliği de dinlenmiş

CIA çalışanı Snowden, Guardian’a Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nin de Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından dinlendiğini açıkladı

Türk Büyükelçiliği de dinlenmiş

Eski CIA çalışanı Edward Snowden’ın Almanya’da yayımlanan haber dergisi Der Spiegel’e açıkladığı belgelerde Avrupa Birliği’nin (AB) de dinlediğinin ortaya çıkması olay yarattı. İngiltere merkezli Guardian gazetesi ise dün hedef alınan diğer ülkelerle ilgili detayları açıkladı. ABD’nin dinlediği 38 ülkenin büyükelçilik ve diplomatik birimleri arasında başkent Washington’daki Türkiye Büyükelçiliği de yer alıyor.

Obama: Talepler karşılanacak
2010 tarihli belgelere göre “hedef” olarak belirtilen diplomatik birimlerin mensup olduğu ülkeler arasında Fransa, İtalya, Yunanistan gibi AB üyeleri ile çeşitli Ortadoğu ülkeleri, ABD’nin Japonya, Meksika, Güney Kore ve Hindistan gibi müttefikleri yer alıyor. Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in sözcüsü Steffen Seibert, “Arkadaşları izlemek kabul edilemez. Artık Soğuk Savaş’ta değiliz. Merkel, ABD’ye hoşnutsuzluğunu iletti” dedi. ABD Başkanı Barack Obama müttefiklerin konuya ilişkin tüm bilgi taleplerinin karşılanacağını yazdı.

Rusya’ya sığınma talebi
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, suçlamalarla ilgili detayları bilmediğini ancak ulusların çıkarlarını korumak adına böyle önlemler alabileceğini söyledi. Kerry, bunun “sıradışı” olmadığını vurguladı. Rusya dışişleri bakanlığından bir yetkili Snowden’ın Rusya’ya sığınma talebinde bulunduğunu açıkladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Snowden’ın ülkede kalmaya devam etmek istiyorsa “belgeleri sızdırmaya devam etmemesi” gerektiğini söyledi. Putin, Moskova’nın daha öncede hiçbir suçluyu iade etmediğini ve “öyle bir niyeti olmadığını” aktardı, Snowden’ın sığınma hakkının tanındığı herhangi bir ülkeye gidebileceğini söyledi.

Bursa'da 1 ton bedava hamsi izdihamıBursa Zonguldaklılar Derneği tarafından birincisi düzenlenen 'Hamsi Festivali'nde renkli görüntüler yaşandı. 1 ton hamsinin bedava dağıtıldığı etkinlikte zaman zaman izdiham görüntüleri ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber