Geri Dön
DünyaTürk dostuydu...

Türk dostuydu...

İngiltere’de bıçaklı saldırıda hayatını kaybeden milletvekili David Amess, özellikle Türklerin ve Kıbrıslı Türklerin çok sevdiği bir isimdi. Amess, Kuzey Kıbrıs için büyük çaba göstermiş bir siyasetçiydi...

Türk dostuydu...

Nevsal Elevli - Londra / İngiltere, milletvekili David Amess’in bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinin şokunu yaşıyor. ‘Sir’ unvanlı David Amess, hem ülkesinde hem de yurtdışında tanınan bir simaydı. Amess, özellikle İngiltere’de yaşayan Türkler ve Kıbrıslı Türkler tarafından çok sevilen bir isimdi. David, Kıbrıs sorununun çözümü için uzun yıllar boyunca büyük uğraşlar vermişti. İngiltere’nin gözünü kapadığı Kıbrıs için canla başla uğraşan çok az sayıdaki isimden biriydi. Kıbrıslı Türklerin uluslararası alanda adaletli temsili için çok çalışmıştı. Amess, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile de yakın bir dostluk kurmuştu. Nitekim Tatar, ölüm haberi sonrasında ‘büyük şok ve üzüntü yaşadığını’ ifade etti.

Sir David, sıklıkla İngiltere’deki Türk restoranlarına gider, burada Türklerle yakın sohbetlerde bulunur ve dertlerini dinlerdi. Amess, İngiliz siyasetinde parmakla gösterilecek bir karakterdi. Nitekim bıçaklı saldırıya uğradığında da kilisedeki toplantıda halkın derdini dinliyordu. Amess, özellikle ekonomik zorluk yaşayan vatandaşların ve göçmenlerin sorunlarıyla uğraşan bir isimdi. Yardımsever milletvekili, öldürülmeden yaklaşık 1 ay önce sokaklarda yaşanan bıçaklı şiddet olaylarını mecliste gündeme getirmişti.

Türk dostuydu...

‘Terör olayı’

Cinayetin şokunu yaşayan İngiltere’de olayla ilgili bilgiler de netleşmeye başladı. Londra Polis Teşkilatı Komiser Yardımcısı ve Terörle Mücadele Ulusal Koordinatörü Dean Haydon, olayın terörizm bağlantılı olduğunu duyurdu. Haydon, ilk soruşturmanın, saldırının dini aşırıcılıkla bağlantılı bir motivasyonu bulunabileceğini gösterdiğini ifade etti.

Soruşturmanın Terörle Mücadele Birimi tarafından yürütüldüğü duyurulurken, ismi verilmeyen saldırganın 25 yaşında ve İngiliz vatandaşı olduğu aktarıldı. Bununla birlikte İngiliz basınında yer alan haberlerde, saldırganın Somali kökenli Müslüman olduğu ifade ediliyor. Soruşturma kapsamında polislerin şu anda Londra’da iki adreste arama yaptığı belirtilen açıklamada, “Tek başına hareket ettiğine inanılıyor ve şu anda olayla ilgili başka kimseyi aramıyoruz” bilgisi verildi.

1997’den bu yana milletvekili olan 69 yaşındaki Amess, önceki gün seçim bölgesi Essex’te gerçekleştirdiği toplantısı sırasında bıçaklı saldırıya uğramıştı. Toplantının yapıldığı Belfairs Metodist Kilisesi’ne giren saldırgan, milletvekilini birden fazla kez bıçaklamıştı. Ülkede 2016’da İşçi Partisi Milletvekili Jo Cox, seçim bölgesi Birstall’da uğradığı silahlı ve bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.

Türk dostuydu...

Siyaset şokta

Başbakan Boris Johnson ve muhalefet lideri Keir Starmer, saldırının yapıldığı alanı ziyaret etti. Başbakanlık binasında bayraklar yarıya indirilirken, Johnson büyük bir üzüntü ve şok içinde olduğunu söyledi. Johnson, Sir David’in ihtiyaç sahiplerine yardım etmek için canla başla çalışan bir vekil olduğunu anlattı.

Adana'da silahlı saldırıAdana'da Ulaş Çelikten (22), tartıştığı arkadaşı M.C. tarafından tabancayla vurularak öldürüldü. Cinayet şüphelisi M.C.'yi yakalamak için harekete geçen polis, soruşturmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler