Geri Dön

Türk istihbaratı devreye girdi, kurtarıldı

Babası tarafından IŞİD saflarına katılmak üzere Suriye'ye kaçırılan 8 yaşındaki çocuk kurtarıldı. Operasyonu Kosova ve Türk istihbarat birimlerinin yürüttüğü belirtiliyor.

Türk istihbaratı devreye girdi, kurtarıldı

1 ay önce Kosova'da bir TV kanalına katılan anne Prenvera Abazi, kocası Arben Abazi'nin 8 yaşındaki oğlu Erio'yu kaçırarak Suriye'de IŞİD'e katıldığını bildirmişti ve oğlunu geri getirilmesi için çağrıda bulunmuştu.

TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR ETTİ

Anne Pranvera Abazi'nin çağrısından 1 ay sonra Kosova ve Türkiye istihbarat birimlerinin yürüttüğü operasyon sonucunda kurtarılıp dün gece THY uçağı ile Kosova'ya getirildi . Priştine Havalimanı'nda, Erio'yu annesi Pranvera Abazi ve Kosovalı üst düzey yetkililer karşıladı. DHA'nın haberine göre havalimanında anne Pranvera Abazi, mutluluğunu dille getiriken kısa bir açıklama yaparak Kosovalı yetkililere ve Türkiye'ye teşekürlerini sundu.

TÜRK İSTİHBARATININ DESTEĞİYLE...

BBCTürkçe'nin haberine göre Kosova Başbakanı Haşim Taçi, ülkesinin istihbarat servisinin Türk istihbaratının desteğiyle Erion Abazi adlı çocuğu kurtardığını söyledi.
Taçi açıklamasından kurtarma operasyonuyla ilgili 'karmaşık ve tehlikeliydi' dedi.
Yaklaşık 200 Kosovalı'nın Irak ve Suriye'deki İslamcı grupların içinde yer aldığı düşünülüyor.
Türk istihbaratı devreye girdi, kurtarıldı
ANNE YARDIM ÇAĞRISI YAPMIŞTI
Anne Pranvera Zena, çocuğun Temmuz 2014'te 'kendisinden zorla alınmasından sonra' kamuoyu önünde çocuğun getirilmesi için yardım çağrısında bulunmuştu.
Taçi, kendisinin ve Devlet Başkanı Atifete Jahjaga'nın verdiği yetkiyle gerçekleştirilen kurtarma operasyonuyla ilgili detaylı bilgi vermedi.
Erion'un Suriye'deyken, bir parmağını havaya kaldırdığı ve IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) bayrağının yanında başka çocuklarla ortalıkta yuvarlandığını gösteren fotoğrafları sosyal medyada paylaşılmıştı.

Bartın açıklarında Rus gemisi battı! Acı haberler peş peşe geldiGelen bir son dakika haberine göre, Bartın'ın İnkumu açıklarında Rus bandıralı kuru yük gemisi battı. Bartın Valisi Sinan Güner olayda 4 kişinin hayatını kaybettiği, 6 kişinin de yaralı olarak kurtarıldığını duyurdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet