Geri Dön

Türk üssüne saldırı son anda önlendi

Somali’nin başkenti Mogadişu’daki Türk askeri eğitim  üssü önünde intihar saldırısında bulunmak isteyen bir kişi askerlerce fark edilerek etkisiz hale getirildi.

Türk üssüne saldırı son anda önlendi

Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçisi Mehmet Yılmaz, Somali’deki TURKSOM Askeri Eğitim Üssü’nde öğrenci seçmeleri sırasında kalabalığa karışan bir intihar eylemcisinin fark edilerek vurulduğunu belirtti. Yılmaz, “İlk gelen bilgilere göre, eylemci kalabalığın arasından ayrılarak içeri girmeye çalıştı ve Somalili askerlerin ‘Dur’ ihtarına uymayınca vuruldu” dedi. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) da, kışlaya yakın bir yerde meydana gelen olayda bir Somali vatandaşının hayatını kaybettiğini bildirdi. Bakanlık açıklamasında, şu ifadeler yer aldı:

“Somali’de bulunan Türk Görev Kuvveti Komutanlığı Anadolu Kışlası’na 200 metre mesafede gerçekleşen bombalı intihar saldırısında Somali vatandaşı bir kişi hayatını kaybederken, bir kişi de yaralanmış, kalleş saldırıda personelimiz ve Anadolu Kışlası zarar görmemiştir. Bu alçak saldırıyı gerçekleştiren terör örgütünü ve destekçilerini en sert şekilde lanetliyor, Somali halkına başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Somalili kardeşlerimizi terör örgütleriyle mücadelesinde yalnız bırakmayacağız.”

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da “Mogadişu’da TURKSOM Askeri Eğitim Tesisimiz yakınındaki bir ilkokulun önünde gerçekleştirilen canlı bomba saldırısını kınıyoruz” denildi.

TBMM Başkanı Şentop açıkladı! Ayasofya'da ilk namaz...Ayasofya kararı sonrası TBMM Başkanı Mustafa Şentop açıklamalarda bulundu. “Ne zaman namaz kılmaya gideceksiniz?” sorusuna ilişkin Şentop, ''En kısa zamanda. Muhtemelen önümüzdeki hafta içerisinde olabilir. En geç önümüzdeki hafta cumaya kadar bu konuda adım atılır. Hep beraber, siz de gelirsiniz.'' yanıtını verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber