Geri Dön
DünyaTürkiye, Amerikan Kongresi’ni ihmal etti

Türkiye, Amerikan Kongresi’ni ihmal etti

ATC Başkanı McCurdy, Washington’da Kongre’nin de Beyaz Saray kadar önemli olduğunu belirtiyor. Kongre’ye İsrail lobisi 30 milyon, Ermeni ve Rum lobileri 5-10 milyon dolar bağış yaparken Türklerden sadece 375 bin dolar gitmiş

Türkiye, Amerikan  Kongresi’ni ihmal etti

ABD’nin başkenti Washington D.C.’de Kongre’nin Türkiye’ye nasıl yaklaştığını anlamak için kapısını ilk çalacağınız kişilerden biri Lincoln McCurdy. Diplomat, daha sonra danışman ve son olarak iki önemli Türk-Amerikan kuruluşunun başkanı olarak 1980’den beri Türkiye üzerine çalışıyor. Halen Washington’da Türk-Amerikan ilişkilerini güçlendirmek için çalışan Amerika Türk Koalisyonu’nun (TCA) başkanı. McCurdy ile yeni Kongre’nin Türkiye’ye nasıl baktığını konuşmak için buluştuğumuzda “Burada (Suriye konusunda) Türkiye’nin endişelerini anlayan ve destekleyen birçok insan var ama Ankara bundan faydalanmıyor” diye yakınıyor. Washington Büyükelçiliği’nin çabalarını övdükten sonra “Başbakandan, dışişleri bakanından bahsediyorum. Erdoğan’ın (Mayıs 2013’te Meclis Başkanı John Boehner’e) yaptığı ziyaret çok önemliydi. Bunun John McCain, Bob Corker gibi önemli senatörlerle sürekli yapılması gerekiyor. (Türk-Amerikan) ilişkilerinin sallantılı olmasının bir nedeni bu. Türkiye Kongre’yi gerektiği kadar ciddiye almıyor” diyor.

En aktif cemaat
Kongre’de kısa süre öncesine kadar Türkiye ve hükümet lehine en çok emek verenler arasında Gülen cemaati ile bağlantılı kuruluşlar da vardı. Hükümetle yaşanan kavganın ardından bu kuruluşların Kongre’ye ne mesaj verdiğini sorduğumuzda McCurdy “Kendi pozisyonlarını anlatıyorlar” demekle yetiniyor. Ne kadar etkin oldukları ile ilgili konuşurken “Şöyle söyleyeyim” diyor ve ekliyor: “Yeni Kongre üyeleri yemin ettikten sonra (aynı gün) birçoğunun ofisi herkese açıktı. TCA’nın çok küçük bir kadrosu var, biz orada olabildiğince çok Kongre üyesini ziyaret ettik. Cemaatten ise 50 ila 100 kişi vardı. Başka hiçbir Türk grubu orada değildi.”

1 milyon dolar yeter
2014 Kasım’da yapılan Kongre seçimlerinde Amerikalı Türkler 375 bin 190 dolar bağış yapmış. “Amerikalı Türkler, Kongre seçimlerine 1 milyon dolar bağışta bulunsa Türkiye’nin bir daha asla eleştiren tasarılarla ilgili endişe duymasına gerek kalmaz” diyor. Son seçimlerde Kongre’ye İsrail lobisi 30 milyon dolar, Ermeni ve Rum lobileri ise 5-10 milyon dolar bağış yapmış.

3. doz Biontech aşısı ne zaman? Bilim Kurulu önerdi2 doz Biontech aşısı olanlar için 3. doz aşı ne zaman? Merak edilen soru Bilim Kurulu'nda gündeme geldi. Tavsiye kararı bakanlığa iletildi. Buna göre "2. dozun üzerinden 6 ay geçenlerin aşılanmasında yarar var" denildi. Gözler bakanlığın açıklayacağı karara çevrildi. Detayları CNN TÜRK'ten Duygu Ayaz Bayram aktardı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler