Geri Dön
Dünya'Türkiye bizim en güvendiğimiz ülke'

'Türkiye bizim en güvendiğimiz ülke'

Atmar, Türkiye’nin NATO’nun çekilmesinin ardından Kabil’deki uluslararası havalimanının güvenliğini sağlamayı sürdürmesine yönelik teklifini destekledikleri belirtti ve “Afgan halkı Türkiye’yi her zaman memnuniyetle karşılayacaktır” dedi...

'Türkiye bizim en güvendiğimiz ülke'

ECEM TOPLAR Antalya - Antalya Diplomasi Forumu’na (ADF) katılan Afganistan Dışişleri Bakanı Mohammed Hanif Atmar, ülkesine ilişkin yürüyen bir dizi çalışma ve girişim konusunda Milliyet’e özel açıklamalarda bulundu.

Türkiye’yi NATO’nun çekilmesinin ardından Kabil Havalimanı’nın güvenliğini sağlamaya devam etmesi konusunda tamamen desteklediklerini belirten Atmar, Türkiye’nin Afganistan’a kardeşçe duygularını bir kez daha gösterdiğini vurguladı. Atmar, şunları kaydetti: “Kabil’deki uluslararası havalimanının hem işlevsel kalması ve erişebilir olması, hem de Afganistan’daki diplomatik misyonların kullanımı için uygun kılınması gerekiyor. Afganistan’a barış, istikrar ve refah getiren her şeye Taliban karşı çıkıyor. Biz asla Taliban’ın baskısına boyun eğmemeliyiz. Bu süreçte, Türkiye bizim en güvendiğimiz kardeşimiz oldu. Afgan halkı Türkiye’yi her zaman memnuniyetle karşılayacaktır.”

Türkiye liderliğindeki çaba

Atmar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin Afganistan’da Pakistan ve Macaristan’ı da yanına almak istediğine ilişkin sözlerini ise şöyle değerlendirdi: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsettiği, Afganistan’da barış ve istikrar için Pakistan ve Macaristan’dan destek aranması konusunda, Türkiye liderliğinde ve NATO tarafından bir çaba. Yani, havalimanının güvenliğinin sağlanması Türkiye liderliğinde, NATO ve Afganistan hükümeti tarafından destekleniyor. Daha geniş bir barış ve uzlaşı için Pakistan da dahil olmak üzere bölgeden yardım istiyoruz.”

Çavuşoğlu Doha’ya gidecek

Türkiye’nin evsahipliği yapacağı Afgan barış görüşmeleri için Taliban iknaya çalışılırken Atmar, görüşmeler için henüz yeni bir tarih belirlenmediğini, Çavuşoğlu ile çalıştıklarını söyledi.

Bu arada, İstanbul’da planlanan barış görüşmelerinin yanı sıra Katar’ın başkenti Doha’da da müzakere süreci yürütülüyor. Edinilen bilgiye göre Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 1 Temmuz’da Doha’ya giderek bir dizi görüşme gerçekleştirecek.

Büyükşen çifti cinayetini işlediği öne sürülen Afgan uyruklu şahış tutuklandıKonya'nın Karatay ilçesinde 3 yıl önce öldürülen Necla ve Metin Büyükşen çifti cinayetiyle ilgili 3 gün önce Ankarada çobanlık yaparken yakalanan Afganistan uyruklu Abdulhamid Uzbek, ifadesinin ardından sevk edildiği adliyede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet