Geri Dön
Dünya‘Türkiye mülteciye çok iyi bakıyor’

‘Türkiye mülteciye çok iyi bakıyor’

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye’nin özellikle Suriyeli mültecilere çok iyi baktığını ifade ederek, “Orada inanılmaz çok şeyler yapıyor. Biz (Türkiye’yi) destekledik. Elbette küçük bir ölçüde. Ben bu mutabakatın geliştirilmesini istiyorum” dedi.

‘Türkiye mülteciye çok iyi bakıyor’

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile çok iyi ilişkilerin geliştirilmesi için çaba sarf ettiğini söyledi. Merkel, Federal Basın Evi’nde düzenlenen geleneksel yaz dönemi basın toplantısında başkent muhabirlerinin sorularını yanıtladı.

Türkiye’yi Avrupa Birliğine (AB) tam üye olarak görmediğine ilişkin siyasi düşüncesinin bilindiğini ifade eden Merkel, “Ancak ben yine de Türkiye ile çok iyi ilişkiler olması için çaba sarf ediyorum” dedi.

AB ile Türkiye arasındaki göç mutabakatının devam etmesinden ve Gümrük Birliği’nin güncellemesinden yana olduğunu belirten Merkel, son AB Liderler Zirvesi’nde Türkiye’ye 3 milyar euro verilmesinin kararlaştırıldığını hatırlattı.

Sığınmacıların siyasi bir araç olarak kullanılmaması gerektiğini aktaran Merkel, “Türkiye, özellikle Suriyeli mültecilere çok iyi bakıyor. Orada inanılmaz çok şeyler yapıyor. Biz (Türkiye’yi) destekledik. Elbette küçük bir ölçüde. Ben bu mutabakatın geliştirilmesini istiyorum. Bu, etkilenen insanlar için en iyisidir” değerlendirmesinde bulundu.

‘Küçük adımlar’

Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıs konusunda yaptığı açıklamalarından dolayı Yunanistan ile Türkiye arasındaki görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanıp sonuçlanmadığına ilişkin soruya, ilke olarak müzakerelerin başarısız olduğundan söz etmediğini belirterek, “Gerileme veya ilerleme vardır” yanıtını verdi. Yunanistan ile Türkiye arasında istişari görüşmelerin yeniden başladığını anımsatan Merkel, “Yunanistan Başbakanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı bir araya geldi. Bu iletişim kanallarını her zaman açık tutmak için çalıştık ve özellikle Yunanistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerde birtakım küçük adımlar atmayı başardık” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı’nın, Kıbrıs’ta iki devletli bir çözümden yana olmasının görüşmeleri zorlaştırdığını dile getiren Merkel, bu konuda Birleşmiş Milletler (BM) yönetiminde görüşmelerin devam edilmesi gerektiğini ifade etti.

MSB görüntüleri paylaştı! Başarıyla tamamlandıMilli Savunma Bakanlığı, KKTC ile gerçekleştirilen tatbikatın başarıyla tamamlandığını duyurdu. Görüntülerin de paylaşıldığı açıklamada dikkat çeken kareler yer aldı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler