Geri Dön
DünyaUkrayna Dışişleri Bakanı’ndan açıklamalar: İHA alım amacımız  Rusya’yı caydırmak

Ukrayna Dışişleri Bakanı’ndan açıklamalar: İHA alım amacımız  Rusya’yı caydırmak

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Antalya Diplomasi Forumu (ADF) sırasında, Milliyet’in de aralarında bulunduğu bir grup gazeteciye özel açıklamalarda bulundu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı’ndan açıklamalar: İHA alım amacımız  Rusya’yı caydırmak

 

ECEM TOPLAR Antalya - Türk İHA’larının çok iyi olduğunu söyleyen Kuleba, “Türkiye, kendine duyduğu saygı ve diğer ülkelerin saygı duyduğu bir ülke olduğu için Rusya’nın baskısına boyun eğmedi. Stratejik olarak iki şey yapmak istiyoruz; Türk İHA’larının Ukrayna motorlarıyla donatılmasını ve İHA üretimini Ukrayna’da yerli hale getirmek istiyoruz” diye konuştu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı’ndan açıklamalar: İHA alım amacımız  Rusya’yı caydırmak

‘Rusya’yı caydırmak için’

Ukrayna’nın, Rusya’yı caydırmak için insansız hava araçlarına ihtiyacı olduğunu söyleyen Kuleba, şöyle devam etti: “Böylece Rusya, Ukrayna’ya baskıyı tırmandırmadan veya büyük çaplı bir saldırıyı planlamadan önce iki kez düşünsün. Bu sadece dronlar için değil, Ukrayna’nın satın aldığı her türlü askeri teçhizat için de geçerli. İHA’ları saldırmak için değil, kendimizi savunmak için satın alıyoruz. Rusya, zayıf bir Ukrayna istediğinden, ülkeleri Ukrayna’ya silah satmaktan vazgeçirmek için her türlü çabayı gösteriyor. Ne kadar zayıf olursak, Rusya’nın bize bir şeyler dayatması o kadar kolay olacaktır. İHA’lar bir caydırıcılık aracı, ancak Rusya saldırır ve büyük çaplı askeri çatışmalara başvurursa, o zaman Ukrayna topraklarının herhangi bir yerinde kendimizi savunmak için İHA’ları kullanacağız.”

Bakan Pakdemirli'den flaş açıklamaTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli açıklama yaptı. 98 yangının kontrol altına alındığını belirten Bakan Pakdemirli, "Yarın saat 12.00'den itibaren nem yüzde 10'a düşüyor. Çok daha dikkatli olmamız lazım." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet