Dünya Ukrayna’da zor tablo

Ukrayna’da zor tablo

19.05.2024 - 07:00 | Son Güncellenme:

Ukrayna lideri Zelenskiy, kuzeydoğu sınırında zor bir dönemden geçtiklerini, mühimmat ve asker eksiği sıkıntıları yaşadıklarını ifade etti.

Ukrayna’da zor tablo

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş devam ederken, son dönemde Harkov yakınlarında yeni bir cephe açarak ilerlemeye başlayan Rus ordusunun bu ilerleyişi devam ettirip ettiremeyeceği merak konusu. ABD’li General Christopher G. Cavoli, Brüksel’deki NATO karargahında düzenlediği basın toplantısında “Ruslar stratejik bir atılım yapacak sayıya sahip değiller ve daha doğrusu bunu yapacak beceri ya da yeteneğe sahip değiller” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Ancak Ukrayna devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, cephedeki durum konusunda AFP’ye çarpıcı açıklamalarda bulundu. Zelenskiy, Rusya’nın Ukrayna’nın kuzeydoğusunda saldırılarını artırmasını beklediğini ifade ederken, ordu moralinde ve personel durumunda sıkıntılar yaşadıklarını kabul etti. Zelenskiy, mühimmatın yanı sıra asker eksikliği yaşadıklarını belirtti. Ukrayna lideri, Rus ordusunun sınırdan 10 kilometre kadar içeri girdiğini ve burada durdurulduğunu ifade ederken, “Ancak bu sadece ilk dalga olabilir” ifadelerini kullandı.

ÇİN’İ DAVET ETTİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un olimpiyat oyunları esnasında ateşkes olması önerisini, Rus lider Vladimir Putin’in ardından Zelenskiy de reddederken, bunun Moskova’ya asker ve topçu birliklerini hareket ettirmek için zaman kazandıracak bir avantaj sağlayacağını öne sürdü.

Haberin Devamı

Zelenskiy, Batı’nın hızlı çözüm çağrılarına karşın Kiev’in yalnızca “adil bir barışı” kabul edeceğini söylerken, Çin’i ve gelişmekte olan ülkeleri, önümüzdeki ay İsviçre’nin ev sahipliğinde yapılacak olan ve Rusya’nın davet edilmediği barış zirvesine katılmaya çağırdı. Zelenskiy, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile yaptığı telefon görüşmesinde Pekin’in, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediğine dair güvence verdiğini söyledi.

RUSYA AVRUPALI BANKALARIN VARLIKLARINA EL KOYDU

Rusya, Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş nedeniyle ülke pazarını terk eden Avrupalı bankalara karşı adım attı. Rus mahkemesinde, ülkedeki Alman Deutsche Bank ve İtalyan UniCredit’nin varlıklarına el konulması kararı verildi. Deutsche Bank’in 239 milyon Euro, UniCredit’in ise 463 milyon Euro varlığına el konulacak.