Geri Dön
DünyaUzay yolculuğu kalp krizi nedeni

Uzay yolculuğu kalp krizi nedeni

Bilim insanlarının dünya dışı yaşam umutları suya düşebilir. ABD’de yapılan bir araştırma, uzay görevinde yer alan astronotların, radyasyon nedeniyle kardiyovasküler sistemlerinin zarar gördüğünü ortaya çıkardı

Uzay yolculuğu kalp krizi nedeni

Üç astronot kriz geçirdi
ABD merkezli Scientific Reports dergisinde yayımlanan bir araştırma, uzayın derinliklerindeki radyasyonun insanların kardiyovasküler sistemine zarar verdiğini ortaya çıkardı. Apollo astronotlarından üçünün yıllar sonra kalp krizi ve inme gibi kardiyovasküler hastalıklardan yaşamını yitirdiği kaydedilirken, bunun sebebinin astronotların görevde maruz kaldıkları radyasyon gösterildi. Araştırma ekibinden Michael Delp, uzaydaki radyasyonla ilgili henüz çok şey bilmediklerini ancak mevcut bilgilerin bile insan sağlığını etkilediği yönünde verileri ortaya koyduğunu kaydetti.

NASA da araştırıyor
Araştırmalarda yapay uzay ortamında fareler gözlemlendi. 6 aylık bir süreç boyunca yapay uzay ortamında tutulan farelerin atardamarlarında hasar tespit edilirken, kardiyovasküler rahatsızlıklara rastlandı. Uzmanlar, uzayda görev yapan astronotların alçak dünya yörüngesindeki uzay istasyonlarına yolculuk yapan astronotlara göre kalp hastalıklarına yakalanma riskinin 5 kat fazla olduğunu açıkladı. NASA da Mars’a insan göndermeyi hedefleyen proje kapsamında uzun süreli uzay uçuşunun vücuda etkilerini araştırıyor.

Otomobil bariyerlere saplandıTEM Otoyolu, Ataşehir Bağlantı yolunda şerit değiştirmek isterken orta bariyerlere çarpan otomobilde 2 kişi yaralandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler