Geri Dön

Ve 'Ocean Viking'e izin verildi!

Akdeniz'de 403 düzensiz göçmeni kurtaran, Fransız sivil toplum kuruluşları, Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF) ve SOS Akdeniz'e ait Ocean Viking gemisine İtalya kıyılarına yanaşma izni verildi.

Ve 'Ocean Viking'e izin verildi!

 

MSF'nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, geçen haftadan bu yana Libya açıklarında kurtarılan 216'sı erkek, 38'i kadın, 149'u çocuk olmak üzere toplam 403 kişinin, İtalya'nın Taranto limanına götürülmesine izin çıktığı belirtildi.

İtalya'nın ana muhalefetteki aşırı sağcı ve göçmen karşıtı Lig Partisinin lideri Matteo Salvini, söz konusu iznin verilmesine tepki gösterdi.

Salvini, sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan yaptığı canlı yayında, hükümetin, Taranto'nun içinde bulunduğu Puglia bölgesini sadece göçmenleri tahliye etmek gerektiğinde hatırladığını, bölgenin iş, tarım ve kirlilik sorunlarıyla ilgilenmediğini söyledi.

İçişleri Bakanı olduğu dönemde denizde beklettiği Gregoretti Sahil Güvenlik gemisinde insanları rehin tuttuğu suçlaması üstünden yürütülen soruşturmayı hatırlatan Salvini, "Başbakan (Giuseppe) Conte ve İçişleri Bakanı (Luciana) Lamorgese hakkında, gemidekilerin tahliyesi için 4 gün sonra izin vermeleri nedeniyle, insanları alıkoymak suçlamasıyla suç duyurusunda bulunacağım. Mahkemede görüşürüz." diye konuştu.

Ağabeyinin pastanesi ve park halindeki aracına arkadaşı ile molotoflu saldırıda bulunduUŞAK'ta, ağabeyinin pastanesi ve park halindeki hafif ticari aracına, molotofkokteyli saldırıda bulunduğu işyerinin güvenlik kameraları tarafından belirlenip, gözaltına alınan Yusuf E. (31) ve yanındaki ismi 'Elzem' olduğu öğrenilen Azeri arkadaşı sevk edildikleri adliyede tutuklandı. Olayın azmettiricisi olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Yusuf E.'nin babası İsmail E. (70) ise sevk edildiği adliyede kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber