Dünya Wagner'de AIDS paniği! Doktorlar yaralılara ellerini bile sürmüyor

Wagner'de AIDS paniği! Doktorlar yaralılara ellerini bile sürmüyor

01.02.2023 - 12:05 | Son Güncellenme:

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden kısa bir süre sonra cephe hattına sürülen Wagner grubu askerleri hakkında korkunç bir gerçek ortaya çıktı. Cephe hattında yaşanan ve bulaştığı kişilere hayatı zindan eden hastalıklar yüzünden doktorların yaralılara müdahale etmediği bildirildi.

Wagnerde AIDS paniği Doktorlar yaralılara ellerini bile sürmüyor

Neredeyse 1 yıldır devam eden Rusya'nın Ukrayna'yı işgali hiç de Kremlin'in beklediği gibi gitmedi. Kremlin, savaşın ilk günlerinde Kiev'e girip Vladimir Zelenski'yi düşürdükten sonra kendine bağlı kukla bir yönetim getirmeyi planlıyordu. Rus ordusu savaşın henüz 2. ayında Kiev'den geri çekildi.

Haberin Devamı

Kuzey cephesinin de kapanmasıyla birlikte işgal doğu ve güney cephelere kaydı. Rus birlikleri liman kenti Mariupol'ü aylar süren bombardımanın ardından ele geçirebildi, doğuda ise Donetsk ve Luhansk'ın neredeyse tamamı işgal edildi. Ancak Haziran ayında Ukrayna'ya ulaşan bir silah, dengeleri kökünden değiştirdi.

HIMARS'LAR GELİNCE RUS ORDUSU DAĞILDI

Uzun menzilli çoklu roketatar sistemi HIMARS'ın Ukrayna'ya ulaşması önce Rus işgalcilerin ilerleyişini durdurdu, ardından karşı taarruz gerçekleşti. Ağustos sonunda harekete geçen Ukrayna birlikleri, önce ülkenin en büyük ikinci şehri Harkov çevresini birkaç günde tekrar kontrol altına aldı.

Wagnerde AIDS paniği Doktorlar yaralılara ellerini bile sürmüyor

Geçtiğimiz eylül ayında ise aylardır ertelediği seferberlik kararını 'kısmi' olarak ilan etmek zorunda kalan Rusya lideri Putin, Ukrayna bataklığından kurtulmak için son olarak işgal komutanını değiştirdi ve Suriye'de savaş tecrübesi bulunan Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov Ukrayna'daki birliklerin başına getirildi.

Haberin Devamı

 

WAGNER'İN EN BELALILARI ÜLKEYE DÖNÜYOR

Öte yandan Putin'in sürekli olarak Rusya'ya bağlı olmadıpını iddia ettiği tecavüzcüler ve diğer ağır suçlulardan oluşan 'Wagner ordusu' hakkında yeni bir gelişme daha yaşandı.

Wagner grubunun lideri Yevgeny Prigozhin, mahkumlardan geri dönmesi planlanan ilk grubun yola çıktığını aktardı. "Putin'in şefi" lakaplı Prigozhin'in serbest bırakılan ilk mahkum grubuna moral konuşması yaptığı anlar da kameraya yansıdı. Geri dönen mahkumlara ise şu uyarılar yapıldı:

'Çok fazla içki içmeyin, tecavüz etmeyin, kötü işlere bulaşmayın'

Rus halkı ise bu geri dönüşten son derece tedirgin. Bazı aileler gizemli telefon alarak yetkililerin kendileriyle konuştuklarını ve çocuklarını dışarı çıkarmamaları konusunda tembihlendiklerini söyledi.

Wagnerde AIDS paniği Doktorlar yaralılara ellerini bile sürmüyor

CEPHEDE AİDS TEHLİKESİ

Öte yandan Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan bir açıklamada Rus ordusu ve Wagner grubunun cephede zor günlerden geçtiği belirtildi. Yaralı Rus ve paralı askerlerin Ukrayna hastanelerinde tedavi edildiği ancak doktorların bir süredir aids, frengi, tüberküloz gibi bulaşıcı hastalık taşıyan yaralıları tedavi etmek istemediği de söylendi.

Haberin Devamı

Wagner grubunun askerlerinin daha önce kaldıkları hapishanelerde bulaşıcı hastalık kaptıkları bilinen bir gerçek. Bu bağlamda işgal hattına gönderilen mahkumları tanımak için işaret de kullanıyor. AİDS için kırmızı, hepatit B için ise Wagner askerleri kollarına beyaz bir bileklik takıyor.