Geri Dön
DünyaYalanlama gecikmedi!

Yalanlama gecikmedi!

Belarus yönetiminin, Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun emriyle sahte bomba ihbarı yaparak indirdiği yolcu uçağının yankıları sürüyor.

Yalanlama gecikmedi!

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, dünyada şok etkisi yapan “hava korsanlığı” olayıyla ilgili açıklamalarda, Atina-Vilnius seferini yapan Ryanair’e ait yolcu uçağına yönelik bomba ihbarının İsviçre’den geldiğini öne sürdü, uçağın uluslararası kurallara uygun olarak Belarus Nükleer Santrali’nin yanından döndürüldüğünü söyledi. Lukaşenko, “Bomba ihbarı İsviçre’den geldi. Üstelik ihbar aynı anda Atina, Vilnius ve Minsk’e geldi. Belarus tarafı hızlı bir şekilde bilgiyi uluslararası kurallara uygun olarak uçağın mürettebatına iletti. Çünkü o esnada uçak Belarus sınırlarına girdi ve bizim hava sahamızdaydı” dedi.

Batı’nın yaptırımları nedeniyle kendilerini kolay olmayan bir dönemin beklediğine dikkat çeken Lukaşenko, “Her türlü yaptırım, saldırı ve provokasyona sert cevap vereceğiz. Bunu kıtanın merkezinde kavga başlatmak istediğimiz için değil, Batı bize başka seçenek bırakmadığı için yapacağız. Şimdiye kadar olduğu gibi her türlü yaptırım, geçici zorluklarla baş edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte Lukaşenko’nun iddiaları İsviçre tarafından yalanlandı. İsviçre hükümeti, kendilerine ulaşan hiçbir bomba ihbarı olmadığını duyururken, konuyla ilgili Belarus’la iletişime geçilmediğini açıkladı.

Öte yandan uçaktan indirilerek gözaltına alınan muhalif gazeteci Roman Protaseviç ile ilgili soruşturmada, suçlamanın bazı detayları belli oldu. Belarus Devlet Güvenlik Komitesi (KGB) Başkanı İvan Tertel, 26 yaşındaki Protaseviç’in ‘bir terörist olduğunu’ öne sürdü. Tertel, “Protaseviç, sıradan vatandaşların ve güvenlik güçlerinin sağlığını ve hayatını tehdit eden kitlesel ayaklanmaların koordinatörü ve organizatörüydü. O,  yasalarımıza göre aşırıcılık yanlısı kabul edilen bir sosyal medya hesabının da kurucusu” ifadelerini kullandı.

Denizli'de alkollü genç otomobilleri taşa tuttuDenizli'nin Merkezefendi ilçesinde, aşırı alkollü olduğu öne sürülen Melih Ç. (23), yoldan geçen araçları taş atarak trafiği tehlikeye düşürdü. 4 araç atılan taşlardan zarar görürken, vatandaşlar tarafından yakalanan Melih Ç., polise teslim edildi. Melih Ç.'nin yoldan geçen araçlara taş attığı anlar ise güvenlik kamerasına da yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner