Dünya ‘Yanlış bir propaganda!’

‘Yanlış bir propaganda!’

25.09.2022 - 07:00 | Son Güncellenme:

Türkiye, Yunanistan Başbakanı’nın BM’deki konuşmasında kullandığı suçlayıcı ifadelere tepki gösterdi, bunun “gerçeklerin çarpıtılması” olduğunu vuguladı.

‘Yanlış bir propaganda’

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda yaptığı ve Ankara’yı Doğu Akdeniz’deki istikrarı bozmakla suçlayan açıklamalarına Türkiye’den sert yanıt geldi. BM’deki Türk heyeti, konuşmaya tepki göstererek Miçotakis’in sözlerinin, “gerçeklerin çarpıtılması ve Türkiye düşmanlığının bir başka örneği” olduğunu vurguladı.

Haberin Devamı

El Cezire’nin haberine göre, BM’deki Türkiye heyeti, Yunanistan Başbakanı’nın konuşmasına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Maalesef (Miçotakis tarafından yapılan) bu açıklama, gerçeklerin çarpıtılmasının ve Türkiye’ye karşı düşmanca söylemlerin diğer bir örneğidir. Türkiye’nin bölgesinde ve daha ötesindeki rolü uluslararası camia tarafından da takdir görmektedir” ifadelerine yer verdi. BM’deki Türkiye heyeti, Ankara’nın Yunanistan’ın birliğine ve toprak bütünlüğüne meydan okumadığını, bu iddianın yanlış bir propaganda olduğunu belirtti.

Dürüst diyalog

Heyet, “Yunanistan’ın aksine Türkiye, Ege’deki tüm yasal anlaşmazlıklara çözüm konusunda uluslararası hukuka dayalı, dürüst ve anlamlı diyaloğa teşvik ettiğini ifade etti. Independent Türkçe’nin aktardığına göre de heyet, ikili ilişkilerde hakim olan mevcut olumsuz havanın Yunanistan’ın bilinçli bir tercihi olduğunu belirterek, “Neredeyse her gün, iş birliği ve iyi komşu ilişkileri yerine kışkırtıcı eylemleri ve tırmandırıcı söylemleri seçiyorlar” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, BM’deki konuşmasında, Ankara’nın Kıbrıs’taki iki devletli çözümünü eleştirmiş, “Türkiye’nin Yunanistan’a karşı ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ şeklinde söylemler kullanarak tonunu iyice sertleştirdiğinden” dert yanmış, ülkesinin tehdit edildiğini öne sürmüştü.

Türkçe tweet attı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, BM konuşmasının ardından Twitter hesabından da Türkçe paylaşımda bulundu. Miçotakis, paylaşımında “Birleşmiş Milletler’den bu mesajla yalnız Türk liderlerine değil, Türk halkına da yönelerek şunu söylemek isterim: Yunanistan Türkiye’yi tehdit etmiyor. Biz düşman değiliz. Biz komşuyuz ve aramızdaki dostluk ilişkilerine çok önem veririz. Her iki tarafta da büyük çoğunluk, ne anlaşmazlık ne de çatışmayı ister. Gelin beraber, karşılıklı saygı ve işbirliği içinde ve uluslararası hukukun çerçevesinde ileriye doğru adım atalım” ifadelerini kullandı.