Geri Dön
DünyaYanlışlıkla koroanvirüs aşı sitesinin reklam yüzü oldu

Yanlışlıkla koroanvirüs aşı sitesinin reklam yüzü oldu

İsveç'in sağlık yetkilileri, Kovid-19 aşı kampanyasını tanıtmak için viral olmuş meşhur bir hazır görseli bilmeden kullanınca online mim (meme) kültürü üzerine hızlandırılmış bir ders aldı.

Yanlışlıkla koroanvirüs aşı sitesinin reklam yüzü oldu

İnsanları aşı dozlarını yaptırmaları için teşvik etmeye çalışanlar için ne yazık ki söz konusu görsel internette "Hide the Pain Harold" (Acısını Saklayan Harold) diye bilinen bir mimde zoraki gülümseyen Macar bir adama aitti.

"Harold", Stokholm bölgesinde aşı kampanyasının hafta sonu 75 yaş üstü sakinleri de kapsayacak şekilde genişletildiğini bildiren bir duyuruyla birlikte kullanıldı.

Duruma gülen sosyal medya kullanıcıları tarafından fark edilmesinin ardından, "yanıltıcı veya uygunsuz" bir mesaj verilmesini önlemek için mim görüntüsü hızla internet sitesinden kaldırıldı.

Stokholm'deki yetkililer adına Reuters'a konuşan Hanna Fellenius "Bunu fark edene dek mim olduğundan haberdar değildik. "Fakat artık elbette ki resmi değiştirdiğimize sizi temin ederiz" dedi.

Fellenius görüntünün bir mim olduğunu, biri yayımlayan ekibe e-posta gönderince öğrendiklerini söyledi.

Ne var ki, telafi önlemi anlaşılan çok geç kalmıştı zira internet kullanıcıları çoktan gafla ilgili şaka yapıyor ve "Harold'un" İsveç'in aşı kampanyası için üzerine düşeni yapmasının iyi olduğunu söylüyordu.

Mimin ünlü "Harold'uysa" aslında Andras Arato isimli Macar bir adam. Arato yakın zamanda verdiği birkaç röportajda söz konusu hazır görseller için eskiden poz verdiğini ve internette ünlü olduğunu keşfetmesinin 9 yıl sürdüğünü söylemişti.

Bölgesel bir sağlık kurumu görselin, halkın Kovid-19 aşılarına duyduğu güvene kalıcı bir zarar verdiğini düşünmediğini belirtti.

Kurum "Değerlendirmemiz, kendi içinde yanıltıcı veya uygunsuz olmayan bir görselin birkaç saat boyunca yayında kalmasının, Kovid-19 aşılarına duyulan güveni sarsmadığı yönündedir" açıklamasında bulundu.

Kaynak: Independent Türkçe

Milliyet'te Haftanın Özeti (7 Mayıs 2021)İşte Türkiye'de ve dünyada haftanın öne çıkan haber başlıkları;

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet