Geri Dön
DünyaYaptıkları iş şoke ediyor! Anlattıklarını unutmak mümkün değil

Yaptıkları iş şoke ediyor! Anlattıklarını unutmak mümkün değil

ABD'de New York merkezli birkaç şirket pek çok kişinin duyduğunda bile tüylerini diken diken edecek bir iş yapıyor, cinayet sonrası olay yeri temizliği! Karşılaşılan görüntüler ise çalışanların hafızalarından uzun süre silinmiyor.

Yaptıkları iş şoke ediyor! Anlattıklarını unutmak mümkün değil

ABD'de cinayet ve intihar vakalarının sayısı her geçen gün artarken, olay yerlerindeki en korkunç görüntülere ise olay yeri temizlikçileri maruz kalıyor. Son olarak Long Island'da bir adam karısını bıçakladıktan sonra kendini de öldürmeye çalıştı. Bütün bu olanlardan sonra ev korku filmlerinden çıkmış gibiydi. Şirketin operasyon direktörü Victoria Vallone, evin her noktasında istisnasız kan olduğunu söylüyor. Onlara göre bunun sebebi, bir kişinin cinayete teşebbüs ettikten sonra o şok haliyle bulunduğu yerde sağa sola koşturması.

KAFATASI PARÇALARINI TOPLADILAR

Yaşananlar yalnızca bununla da sınırlı değil! ABD'de bu sebeple temizlenecek evler her geçen gün daha artıyor. Öyle ki ülkede 2020 yılında cinayet ve intiharlar yüzde 30 gibi rekor bir artış gösterdi. Bu durum temizlik görevlilerinin ise daha fazla mesai yapmasına yol açtı. Bir diğer olay yeri temizleme şirketi sahibi Andrew Danilack da, "Şimdiye kadar hiç görülmemiş düzeyde intihar vakalarıyla karşılaşıyoruz. Bunun için genelde tüfek ve ip kullanılıyor. Av tüfeğiyle gerçekleştirilen bir intiharın temizlenmesi ise en zor olanı" diyor. 

Yaptıkları iş şoke ediyor Anlattıklarını unutmak mümkün değil

Eğer zemin kaliteli bir fayansla döşenmişse kanın sızmasını önlemek kolay. Ancak ahşap zeminde kanın daha derine inmesine sebep olan çatlaklar bulunabiliyor. Bu da olay yeri temizlikçilerini oldukça zor bir duruma sokuyor. Andrew Danilack, Noel'den hemen önce yaşlı bir çiftin 30 yaşındaki oğlunun evinin bodrumunda kendini vurarak intihar etmesinin aklından hiç çıkmadığını söylüyor.

Yaşanan şey öyle korkunçtu ki genç adamın kafatasına ait kemik parçalarını temizlikçiler tek tek odanın her yerinden topladılar. Sonrasında da bir hava temizleyici ile odayı filtreleyip beton zemini temizlediler. Böylece koku ve lekeler mekana tam olarak nüfuz etmeden her şey halledilmiş oldu.

İÇERİ GİRDİĞİNDE SAHİBİNİ YİYORDU

Victoria Vallone ise daha önce üretim departmanında çalışırken temizlediği ilk olay yerinde yaşadığı şoku hâlâ atlamadığını söylüyor. Bir adam mutfakta annesinin boğazını kestikten sonra onu evin içinde küvete sürüklemiş, sonra da kendini ihbar etmişti. Ev tepeden tırnağa kana boyanmıştı. Aklından çıkmayan bir başka sahne ise kalçası kırılan yaşlı kadının yerden kalkamadığı için acıkan köpeğinin onu yemesiydi. Genç kadın eve girdiğinde köpek onu yemeye hâlâ devam ediyordu.

Yaptıkları iş şoke ediyor Anlattıklarını unutmak mümkün değil

Şirketler genelde bu gibi durumlar için dışarıda bir kusmuk kovası tutuyor. İş boyunca kana bulanmış temizlik kıyafetlerini altı kez değiştirenler bile oluyor.

Temizlikçiler zamanla kanın ötesine geçmeyi öğreniyorlar ve onlara ihtiyacı olan müşterileri için güçlü kalmaya çalışıyorlar. Bütün işlemler bittikten sonra ise temizlik şirketi çalışanları sanki hiçbir şey olmamış gibi orayı terk ediyor.

'EN KÖTÜ ANLARINDA YARDIM EDİYORUZ'

Bu işten para kazansalar da olay yeri temizlikçileri artan şiddetli ölüm oranından dolayı endişeli. Victoria Vallone gerekli olduğunda evdeki birtakım alanları kırdıklarını da belirterek şunları söylüyor:

"Duvarları yıkmak zorunda kalsak bile oradan çıkarıyoruz. Bir ceset çürüdüğünde onun kokusunu öte mahalleden duyabilirsiniz. Bu gibi durumlarda zeminin komple kaldırılması gerekiyor."

Vallone temizledikleri evler için, "Çoğu zaman hayatlarının en kötü deneyimlerini yaşayan insanlara yardım ediyoruz" ifadelerini kullanıyor. Danilack ise özellikle en hassas dönemini yaşayan müşterileri için bu koşullar altında olabildiğince iyi performans sergilemeye çalıştıklarını vurguluyor.