Geri Dön

Yeni Zelanda hükümeti, yetişkin filmi yıldızlarıyla kamu spotu çekti

Gençlerin cinsellikle ilgili ilk bilgi kaynağı olarak internete başvurması üzerine harekete geçen Yeni Zelanda hükümeti, ‘yetişkin filmi oyuncularıyla’ bir kamu spotu hazırladı.

Yeni Zelanda hükümeti, yetişkin filmi yıldızlarıyla kamu spotu çekti

Uğraşması güç konuları mizah dolu kamu spotlarıyla aşmaya çalışan Yeni Zelanda, bu kez de gençlere yönelik internet güvenliği konusunda bu kez de ‘yetişkin filmi oyuncularına’ başvurdu.

Kamu spotunda, Sue ve Derek adlı porno yıldızlarını canlandıran oyuncular bir sabah bir evin kapısını çalıyor. Ülkenin ünlü komedyenlerinden Justine Smith’in canlandırdığı anne de elinde kahvesiyle kapıyı açıyor ve çıplak konuklarını görünce şaşkına dönüyor. Sue ve Derek ziyaretlerini, “Buradayız çünkü oğlunuz biraz evvel internette bizi aradı; bilirsiniz, bizi izlemek için” diye açıklıyor.

Derek; telefon, laptop, Playstation, iPad ve Smart TV gibi pek çok yolla kendilerini izleyebileceğini anlatırken Sue ise “Biz genelde yetişkinler için performans sergileriz ama sizin oğlunuz sadece bir çocuk. İlişkilerin gerçekte nasıl yürüdüğünü bilmiyor olabilir” diyor.

İkili, gençlerin rızasız cinsel ilişki görüntüleri izliyor olabileceğine dikkat çekiyor.

Annesinin seslenmesi üzerine aşağı inen çocuksa, karşısında Sue ve Derek’i görünce şaşkına dönüyor, elindeki tabağı yere düşerken, laptop’ını tutmaya devam ediyor. Anne ise oğluna dönerek, “Tamam Matty, internette gördüğün şeylerle gerçek hayattaki ilişkiler arasındaki fark hakkında konuşmamızın vakti geldi” diyor.

Kamu spotu, geçen yıl aralık ayında yapılan bir araştırma üzerine hazırlandı. Araştırmaya göre gençler, cinsellikle ilgili bilgi edinmek için ilk ve öncelikli araç olarak interneti kullanıyor. Ayrıca en çok izlenen yetişkin yayınlarının üçte biri rızaya dayanmayan cinsel ilişkileri konu ediyor.

Söz konusu kamu spotları arasında bunun dışında siber zorbalık, pedofili, çocukları şiddet içeriklerine kolayca erişebilmesi gibi konular da yer alıyor. Bu kamu spotları aracılığıyla ailelere seslenen yetkililer, onlara çocuklarıyla bu tarz sanal konuşmalar yaparken ‘sakin ve serinkanlı kalma, aklı başında davranma’ çağrısında bulunuyor.

 

İzmir'de silahlı saldırıİzmir'in Karşıyaka ilçesinde, aralarında husumet olduğu ileri sürülen kimliği belirsiz kişi Engin Ekşioğlu'nu(39) iş yerinde tabanca ile vurarak öldürdü. Olayın ardından polis ekipleri, kayıplara karışan cinayet firarisini yakalamak için çalışma başlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber