Geri Dön
DünyaYenilikçi kabine...

Yenilikçi kabine...

Almanya'da başbakanlık görevine gelecek Olof Scholz muhtemel kabinesini açıklarken, en önemli bakanlıkların kadınlara verildiği görüldü. Almanya'da ilk kez İçişleri ve Dışişleri bakanları kadın olacak.

Yenilikçi kabine...

 

Almanya'da Şansölye Angela Merkel, görevi yeni hükümette başbakanlık görevini üstlenecek olan Olaf Scholz'a aktarmaya hazırlanırken, yeni kabinede kadınların önemli bakanlıkları alması dikkat çekiyor.

Almanya'da Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller Partisi ve Hür Demokrat Parti'nin (FDP) koalisyon protokolünde anlaşmasının ardından SPD'nin yeni hükümetteki bakanları belli oldu. Hükümeti kuran partiler, bakan listelerini açıklarken, ortaya dikkat çekici bir tablo çıktı. Buna göre, İçişleri Bakanlığı'na SPD'den Nancy Faeser getirilirken, Faeser ülkenin ilk kadın İçişleri Bakanı olacak. Yeşiller Eş Başkanı Annalena Baerbock'un da Dışişleri Bakanı olacağı açıklanmıştı. Baerbock da ilk kadın Dışişleri Bakanı olacak. Baerbock bu görevi Heiko Maas'tan devralacak. Maas Almanya'nın 151 yıllık tarihinde ilk defa bir kadının bu görevi üstleneceğine dikkat çekmişti.

4 kilit bakanlık

Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı'na SPD'den Svenja Schulze gelirken, Savunma Bakanlığı koltuğuna ise yine SPD'den Christine Lambrecht oturacak. Böylece Almanya'da dört kilit bakanlık kadın siyasiler tarafından yönetilecek. Hükümette Yeşiller'den Claudia Roth, Anne Spiegel, Steffi Lemke, FDP'den ise Bettina Stark-Watzinger bakanlık görevi alacak diğer kadınlar oldu. SPD'nin diğer kadın bakanı ise Klara Geywitz.

Kabinenin açıklanmasıyla Almanya'da hükümette yaşanan ilklere yenileri eklenmiş oldu. Ülkede yeni bir yönetim anlayışı getirme amacında olan yeni hükümet, kadın bakanlarıyla bu iddiasını temellendirmiş oldu. Almanya'da 16 yıl boyunca başbakanlık koltuğunda oturan Angela Merkel'in tekrar aday olmaması üzerine daha da büyük önem kazanan 26 Eylül genel seçimlerinde SPD birinci, Merkel'in partisi CDU/CSU ise ikinci parti olarak çıkmıştı. Koalisyon hükümetinin belirlenmesi için yürütülen görüşmelerde SPD, Yeşiller ve FDP ile anlaşmaya varmış ve ülke tarihinde ilk kez üçlü koalisyon için yol açılmıştı.

Ülkenin konuştuğu Türk! Sarah ile Musa'dan sonra Anna-Marie ile Mürsel...
Çarpıcı karne uyarısı! Düşük notun sebebi...
Süper Loto'da 119 milyon 693 bin 823 TL'lik büyük ikramiye sahibini buldu
Rezervasyonla şarj, saate göre fiyat! EPDK hazırladı
Startup’a para yağdı! Türkiye'den büyük yatırım...
Kamu işçisi bekliyor! 4 taksitte ödenecek, bu ay...
Miray Daner ve sevgilisi Oğulcan Engin çevirmeye takıldı
4 maddelik kritik teklif Meclis'ten geçti! Vergiden muaf tutulacaklar
Galatasaray'dan dev transfer hamlesi! Fernando Muslera'nın yerine geliyor
Genç öğretmenin katiline linç girişimi! Öfke dalga dalga yayılıyor
Erdoğan 'talimatı verdim' diyerek sıcak gelişmeyi duyurdu
Acun Ilıcalı'dan bomba transfer! Fenerbahçe'nin yıldızı teklifi kabul etti
'Camdaki Kız’da Cana’dan bomba hamle! ‘Olan yine Nalan’a olacak’
Fenerbahçe yönetimine: Getiremiyorsunuz!
Yemeksepeti, 2021’in hızlı ticaret trendlerini açıkladı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler