Geri Dön
DünyaYerel seçim sonrası tartışma alevlendi!

Yerel seçim sonrası tartışma alevlendi!

Kuzey İrlanda’da bölge parlamentosu üyelerinin belirlendiği yerel seçimde, İrlanda Kurtuluş Ordusu’nun (IRA) siyasi kanadı olarak bilinen Sinn Fein’in zafer kazanması sonrasında, birleşik İrlanda için referanduma gidilmesi çağrıları artarken, ülkede siyasi kriz de başladı.

Yerel seçim sonrası tartışma alevlendi!

Nevsal ELEVLİ-LONDRA - Bir dönem Gerry Adams’ın liderliğini yaptığı Sinn Fein, oyların yüzde 29’unu alırken, Stormont Meclisi’nde en büyük parti olacak.  Sinn Fein, 100 yıl önce “birlikçilerin daima çoğunluk olması” üzerine kurulan sistemde büyük bir değişiklik beklenmesi gerektiğini ifade ediyor. Zira Sinn Fein gayrımeşru bir varlık olarak gördüğü yapıyı reddederken, “Kuzey İrlanda” tanımını kullanmıyor, Londra’daki Birleşik Krallık Parlamentosu’na milletvekili göndermeyi de boykot ediyor.

Sinn Fein Genel Başkan Yardımcısı ve Başbakan adayı Michelle O’Neill, İrlanda’nın kuzeyi ve güneyinin yeni, paylaşılan bir adayı tartışmasının zamanının geldiğini söyleyerek, “Geleceğimizin neye benzeyeceğine dair sağlıklı bir tartışma yapalım” diye konuştu. Birleşik Krallık’a bağlı kalınmasını savunan Demokratik Birlik Partisi ise, seçimlerin ardından iktidar paylaşımına dayalı bir hükümet kurulması girişimlerini engelleyeceğini duyurdu.

Bununla birlikte Kuzey İrlanda’da bir hükümet sorunu yaşanacağı da belirtiliyor. Nitekim “Hayırlı Cuma Anlaşması”na göre, iktidarın, en büyük “birlik yanlısı partiyle” paylaşılması gerekiyor ve Demokratik Birlik Partisi (DUP) sınır protokolünde anlamlı bir düzeltme olmadan hükümete girmeyeceğini ilan etti.