Geri Dön

Yıldırım’dan tepki: Çok saçma bir oylama

Başbakan Yıldırım, Alman meclisindeki oylamada ‘evet’ çıkması durumunda sonucun Türkiye için hükümsüz olacağını söyledi.

Yıldırım’dan tepki: Çok saçma bir oylama

Başbakan Binali Yıldırım, Almanya parlamentosunda oylanacak 1915 olayları ile ilgili tasarı konusunda, “Bu oylama çok saçma bir oylama. Olmayan, aslı astarı olmayan. 1915’te, 1. Dünya Savaşı şartlarında yaşanmış, her toplumda, her ülkede yaşanabilen sıradan olaylardan biri” dedi. Yıldırım, tasarının kabulü halinde Almanya ile ilişkilerin zedeleneceğini de kaydetti.

‘Sıradan olaylar’
Yıldırım, KKTC’ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu. Bir gazetecinin, “Almanya parlamentosunda oylanacak 1915 olayları ile ilgili tasarıya” ilişkin sorusu üzerine Yıldırım, “Bu oylama çok saçma bir oylama. Olmayan, aslı astarı olmayan. 1915’te, 1. Dünya Savaşı şartlarında yaşanmış, her toplumda, her ülkede yaşanabilen sıradan olaylardan biri. Burada Türkiye’ye bir fatura çıkarmaya kalkanlar iyi niyetli değildir, bunu biliyoruz. Biz bu konuda da açık ve seçik bütün dünyaya diyoruz ki bizim gizli saklımız yok, her şey incelensin. Bütün ülkelerin geçmişi, tarihi incelensin. Kimin ne taksiratı varsa ortaya çıksın. Ama bunu tarihçiler yapsın. Bunu siyasetin bir aracı haline getirirsek, iç siyasetteki hesaplara alet edersek bu yanlış olur. O yüzden tabii ki Almanya ile aramızdaki ilişkiler zedelenecektir bunda şüphe yok. Biz zedelenmesin istiyoruz” yanıtını verdi.

‘Anlaşmalara bağlıyız’
Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in kendisini tebrik için aradığını aktaran Yıldırım, “Bu vesileyle ben de bu konudaki hassasiyetimizi bütün detaylarıyla aktardım. Almanya’da yaşayan 3,5 milyon Türk, Almanya ile Türkiye arasındaki bağlarımızı güçlendiren en büyük kaynağımızdır, gücümüzdür. Ümit ederim ki Alman Parlamentosu, karar vericiler, 3,5 milyon seçmenlerinin sesine kulaklarını tıkamaz. O yüzden böyle bir kararın çıkmasını arzu etmiyoruz. Sağduyu hakim gelir inşallah, böyle bir rahatsız edici karar çıkmaz. Çıkarsa ne olur? Çıkarsa hiçbir şey olmaz. Başka ülkelerde de buna benzer kararlar geçmişte çıktı. Bizim için boş bir şeydir, hükümsüz bir iştir ama yine de çıksın istemiyoruz. Türkiye şantaj yapan, tehdit yapan planlar geliştiren bir ülke değil. Biz yaptığımız anlaşmalara sonuna kadar bağlıyız. Avrupa Birliği de verdiği sözlerde aynı şekilde dursun. ‘Bu karar çıkarsa biz de anlaşmaları yok sayarız, şöyle yaparız, böyle yaparız...’ Burası kabile devleti değil, Türkiye Cumhuriyeti. Köklü devlet geleneği olan bir ülkedir” dedi.

Rus sosyal medya fenomeni lüks aracını yaktıRusya’nın ünlü sosyal medya fenomenlerinden biri milyonluk lüks aracını sürekli arızalandığını öne sürerek boş bir arazide ateşe verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber