Geri Dön
DünyaYPG’den Suriye’de öğretmenlere baskı

YPG’den Suriye’de öğretmenlere baskı

Suriye İnsan Hakları Ağı’nın (SNHR) raporuna göre, PKK’nın Suriye uzantısı PYD-YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), 2021 başından bu yana en az 61 öğretmeni tutukladı, yaklaşık 550 öğretmeni de işten attı.

YPG’den Suriye’de öğretmenlere baskı

Raporda, ocak ayından bugüne kadar Rakka, Deyrizor ve Haseke’de kendilerine dayatılan eğitim müfredatını uygulamayan öğretmenlerin terör örgütü tarafından tutuklandığı veya gözaltına alındığı vurgulandı.

Öğretmenlerin maaşlarına el konulduğu, zorla silah altına alınmayı reddettikleri için işkenceye maruz kaldıkları ve mesleklerinden ihraç edildikleri belirtildi. Terör örgütünün bu “keyfi uygulaması”nın yaklaşık yarım milyon öğrencinin geleceğini tehdit ettiği vurgulanan raporda, eğitim müfredatındaki değişikliklerin ise, öğretmenlere veya akademik uzmanlara danışılmadan gerçekleştirildiği belirlendi.

Raporda, PKK/PYD-YPG’nin ideolojilerinin derslerde verilerek, “genç beyinlerin zehirlenmeye” çalışıldığı, kabul etmeyenlerin ve direnenlerin ise çeşitli cezalara çarptırıldığı aktarıldı.

 

Otomobilden zorla indirilen kadın, bir başka otomobilin çarpmasıyla can verdiAnkara'da, yolun ortasında zorla indirilen kadın, başka bir otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet