Geri Dön

Yumurtalı ve sis bombalı saldırıya soruşturma

Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki savcılık, Kırım Yarımadası’ndaki Rus askeri deniz üssünün kira süresini 2042 yılına kadar uzatılmasını öngören anlaşmanın parlamentoda onaylanması sırasında meydana gelen olaylar nedeniyle soruşturma açtı.

Kiev savcılığı, parlamentoda anlaşmanın görüşülmesi sırasında meclis yetkililerine yumurta fırlatan ve sis bombası atan milletvekilleri hakkında soruşturma başlatıldığını belirterek, düzenin bozulmasına neden olanlara karşı dava açılabileceğini ve bu kişilerin 4 yıla kadar hapis cezası gerektiren holiganizm suçlamasıyla karşı karşıya olduklarını kaydetti.

Ukrayna Parlamentosu önceki gün deniz üssü anlaşmasını, muhalefet parti milletvekillerinin attığı yumurta ve sis bombaları altında onaylamıştı.

Parlamento Başkanı Volodimir Litvin oturumun başlamasının hemen ardından yumurta yağmurundan yanında getirdiği şemsiye sayesinde korunurken, parlamento binasını da milletvekilleri tarafından atılan sis bombalarının dumanı kaplamıştı.

Yanukoviç, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile yaptığı anlaşma çerçevesinde üssün kira süresini, Rusya’dan doğalgazın yüzde 30’luk indirimle alınmasına karşılık 25 yıl uzatmıştı. Anlaşmada, 25 yılın sonunda tarafların uygun görmesi halinde sürenin 5 yıl daha uzatılabileceğine dair bir madde de yer alıyor.

Canlı yayında dehşet anları... Patlamaya böyle yakalandıBBC muhabiri Maryam Toumi'nin röportaj sırasında patlamaya yakalandığı anlar kameraya böyle yansıdı. Toumi'nin yaşadığı korku ve panik anları ise saniye saniye böyle görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber