Geri Dön
DünyaYunanistan’a tepki

Yunanistan’a tepki

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu'nun bir açılış töreninde yaptığı konuşmaya sert tepki gösterdi.

Yunanistan’a tepki

Açıklamada, Sakelaropulu'nun, Atina'nın Elliniko-Agrirupoli semtinde inşa edilmesi planlanan “Sürmene Dünya Pontus Helenizmi Sarayı”nın tanıtım törenindeki konuşmasında, “Türkiye'nin yakın tarihi hakkında sarf ettiği mesnetsiz ifadelerin esefle karşılandığı" bildirildi. Açıklamada, “Bu iddialar, Anadolu’yu işgale ve istilaya kalkışanın Yunanistan olduğu, Yunan ordusunun, özellikle Batı Anadolu bölgemizdeki masum sivil halka karşı barbarca insanlık suçları işlediği gerçeğini değiştirmemektedir” ifadesi kullanıldı. 

Dışişleri açıklamasında, “Yunanistan’ın sıkça ortaya attığı gerçek dışı ithamlar, iki ülke arasındaki sorunların çözümü yolundaki samimi ve dürüst bir diyalog ortamının oluşturulmasına yönelik adımları gölgelemektedir. Bu tür tutum ve davranışlar, devlet ricalinden beklenen sorumluluklarla bağdaşmamaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Yunanistan’a tepki

Amerikan araçlarını Ege’de kullanacak

Yunanistan’ın, ABD’den tedarik ettiği ikinci el 44 zırhlı aracı, Ege ve Meriç bölgesinde kullanılacağı duyuruldu. “Newpost” adlı sitenin haberinde, Yunanistan’ın ABD’den tedarik ettiği toplam 1200 adet M-1117 ‘Guardian’ tipi zırhlı aracın ilk sevkiyatındaki 44 aracın Ege ve Meriç’teki sınırların korunması için kullanılacağı belirtildi.