Geri Dön
Ege15 yaşında üniversiteli

15 yaşında üniversiteli

Lisede okuyan ve Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde piyano dersleri alan Nehir Özzengin yeteneğiyle hayalindeki üniversiteye kabul edildi

15 yaşında üniversiteli

Müzik eğitimine 4 yaşında başlayan, farklı ülkelerde katıldığı yarışmalarda 13 ödül kazanan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Türkiye’deki kız çocuklarına başarıları ile ilham vermeleri için seçilen 6 gençten biri olan Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müzik Akademisi öğrencisi Nehir Özzengin, özverili müzik çalışmalarının karşılığını aldı.

Sık sık Almanya’da olacak

Almanya Karlsruhe Müzik Üniversitesi’ne kabul sınavlarında başarılı olan ve mükemmel derece ile en yüksek puan alarak Piyano Bölümü Genç Öğrencisi olmaya hak kazanan Nehir, pandemi arasının ardından bu dönemle birlikte Almanya’daki eğitim hayatına başladı. Özzengin, Türkiye’deki 11. sınıfta sürdürdüğü lise eğitimi bitinceye kadar haftanın belli günlerinde Almanya’ya gidip gelerek Karlsruhe’deki müzik eğitimini sürdürecek.

Klasik müziğin doğduğu ülke olan Almanya’da sanat eğitimine devam etme hededine ulaştığını dile getiren Özzengin, “Küçük yaşlardan itibaren herkesin “Çok zor” dediği şeyleri başarabilmek için azim, disiplin ve özveriyle çok fazla emek verdim. Bu süreçte ailemin büyük desteğini gördüm. Türkiye’de eğitim aldığım tüm kurumların katkısı da çok değerli. Bundan sonraki hedefim de kendime sınırlar koymadan uluslararası düzeyde yeni başarılar ede etmek ve müzik alanında emin adımlarla ilerlemek. Karlsruhe Müzik Üniversitesi’in amacı, tüm dünyada yetkinlikleri tam olarak gelişmiş iyi müzisyenler yetiştirmek. Okulumun binası yaklaşık 450 yıllık bir şato. Müziğin başlangıcını oluşturan bestecilere ait piyanolar bulunuyor ve bu yönüyle de büyülü bir ortamı var” diye konuştu.