Geri Dön

Afrika’dan pamukçular geldi

Birleşmiş Milletler’e bağlı ITC (Uluslararası Ticaret Merkezi) organizasyonuyla Türkiye’ye Doğu Afrika’dan heyet geldi.

Afrika’dan pamukçular geldi

Tanzanya, Uganda, Malavi, Mozambik, Zambiya, Kenya ve Benin’deki pamuk üreticileri ve ihracatçılarının temsilcileri İzmir’e de konuk oldu. İlk olarak Ege İhracatçı Birlikleri ziyaret edildi.
ITC Bölüm Başkanı Matthias Knappe, ziyaretin 3 amacının bulunduğunu belirtti. Knappe, şöyle konuştu:
“Öncelikle Türkiye’nin deneyimleri öğreniliyor. Hektar başına verimlilik açısından dünyada üçüncü ülke haline nasıl geldiğini Afrikalılar’ın görmelerini istiyoruz. İkinci olarak, pamuğu, iplik, konfeksiyon, hazır giyime dönüştürmedeki başarıya tanıklık ediliyor. Ne tür deneyimler, zorluklar yaşandığı konusunda bilgi alınıyor. Üçüncü olarak da Afrika pamuğu tanıtılıyor.”
Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkan Vekili Hasan Şentürk, “Afrika ülkelerinin gelişimi ve ekonomilerinin güçlenmesini sağlayacak her türlü aktiviteye ve ortak projeleri destekleyeceğiz” diye konuştu. İzmir Ticaret Borsası Başkan Vekili Barış Kocagöz de şu tavsiyelerde bulundu: “Türkiye’nin pamuk üreticiliği, iplik, tekstil ve konfeksiyon sektörlerindeki gelişim sürecini inceleyin. Hatalarımızı görün, siz de bu hatalara düşmeyin.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber