Geri Dön
EgeAhilik geleneği çağları aşacak

Ahilik geleneği çağları aşacak

Ahilik Haftası kutlamalarına ev sahipliği yapan İESOB Başkanı Mutlu, “Ahilik, acımasız rekabetin hakim olduğu günümüzde unuttuğumuz, ama sıkı sıkıya sarılmamız gereken değerler” dedi

Ahilik geleneği çağları aşacak

Bu yıl 34’üncüsü düzenlenen Ahilik Haftası zengin bir programla başladı. Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreninin ardından İESOB yöneticileri ve kutlama komitesi üyeleri, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e ziyarette bulundu. Ziyaretlerin ardından Birlik Plaza’da Şed Kuşatma töreni yapıldı.

Etkinliklerle bin yıllık gelenekleri olan Ahi Öğretilerini topluma benimsetmeyi, genç nesile aktarmayı hedeflediklerini söyleyen İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, “Ahilik, acımasız rekabetin hakim olduğu günümüzde unuttuğumuz ama sıkı sıkıya sarılmamız gereken değerlerdir. Sanatın, ticaretin ve mesleğin olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulmasını öngören bir esnaf geleneğidir. Kaliteli üretmek, doğru tartmak, tüketiciye saygı göstermek demektir” dedi. Bu yıl etkinlikleri merkezde, Bayraklı’da ve Kiraz’da gerçekleştireceklerini belirten Mutlu, şöyle devam etti:

Kötü günler geride kaldı

“Ahilik etkinliklerini kutlarken aynı zamanda esnaf sanatkarların durumunu kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Salgından olumsuz yönde en fazla esnaf sanatkarların etkilendi. Tedbirler nedeniyle üyelerimiz işsiz kaldı, kepenk indirdi, geçim sıkıntısına düştü. Onların sıkıntılarını minimum seviyeye düşürmek, zor süreçte daha fazla katkı koymak amacıyla çalışmalar yaptık ve yapıyoruz.”

“Durup bir düşünmemiz ve kendi köklerimize, geçmişimize bakmamız, tüm dünyaya yeni bir sistem önerisinde bulunmamız gerekiyor” diyen Vali Köşger ise, “Her esnafımızın talebini yerine getirmeye çalıştık. Kötü günler geride kaldı” ifadelerini kullandı. Soyer de, “Ahilik dünyada eşine çok az rastlanır bir model. Ekonomiyi maddiyata değil, kültürel değerlere dayandırıyor. Esnafın refahı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin temel önceliklerdendir” dedi.

‘Aklı ve bilimi kullanalım’

Mesleklerin çağın gereklerine adapte edilerek yaşatılabileceğini kaydeden İESOB Onursal Başkanı Mehmet Ali Susam da “Çağı yakalayacak adımlarda destek istiyoruz. Aklı ve bilimi kullanarak bundan sonraki süreçte çok güzel işler yapmalıyız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Yılın Ahisi seçilen ağaç işçiliği ustası Ali Sabri İlkme’ye, Yılın Kalfası oto tamircisi Yakup Kaplan’a özel kıyafetleri giydirildi. Törene katılamayan Yılın Çırağı kuaför Hamza Çalışkan’ın kıyafetleri ise ustasına verildi.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler