Geri Dön

Alaçatı sokakları mis gibi koktu

1 milyonun üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan ‘Alaçatı Ot Festivali’nin son gününde birbirinden lezzetli yemekler yarıştı. Başkan Muhittin Dalgıç, “Dört gün boyunca çok mutlu bir festival yaşadık” dedi

Alaçatı sokakları mis gibi koktu

Bu yıl Çeşme’de 9’uncusu düzenlenen Alaçatı Ot Festivali, 4 gün boyunca 1 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırladı.

Festival dolayısıyla Çeşme’deki otellerde doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı, kafe ve restoranlar yaz sezonunun erken açılmasının mutluluğunu yaşadı. Festivalin son gününde, Alaçatı Amfitiyatro’da ‘En Çok Ot Toplama’ ve ‘En Güzel Ot Yemeği’ yarışmaları düzenlendi.

4 yarışmacının katıldığı ‘En Çok Ot Toplama Yarışması’nda doğadan kullanılabilir 99 çeşit otu toplayan Nuran Erden birinci, 80 çeşit ot toplayan İklim Erden ikinci ve 78 çeşit ot toplayan Esenur Kurnaz da üçüncü oldu. ‘En Güzel Ot Yemeği Yarışması’na ise 15 yarışmacı katıldı.

Birbirinden iddialı yemeklerin yer aldığı yarışmada birinciliği ‘Kuşkonmaz fırında’ yemeği ile Suna Sarı elde etti, ‘Sarmaşık yatağında çıtır uskumru ve rezene salatası’ yemeği ile Özlem Yorulmaz ikinci, tilkişen yemeği ile de Recep Subaşı üçüncü oldu.

Kıyasıya mücadele

Yarışmalarda derece alanlara sponsor firma tarafından çeşitli beyaz eşyalar hediye edildi.

Festivale katılan CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, “Festivalde; doğanın koruması için farkındalık yaratılıyor, esnaf korunuyor, çiftçisi de ev kadını da açılan stantlarda evlerine ekonomik girdi sağlıyor” dedi.

Uluslararası olacak

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ise yüz binlerce kişinin yüzündeki gülümsemeyi ve mutluluğu, Türkiye’nin çok özlediği huzuru, barışı, demokrasiyi, kardeşliği, birbirine kenetlenmeyi, 4 gün boyunca 1 milyonu aşkın kişinin yüzlerinde gördüklerini vurguladı. Başkan Dalgıç, şöyle konuştu: “Dolu dolu program hazırlamıştık. Çok memnunuz. Gelen konuklarımızın yüzlerindeki ifadeden de ne kadar mutlu olduklarını gördük. 4 gün boyunca dolu dolu, mutlu, çok mutlu, musmutlu bir festival yaşadığımıza inanıyorum. 10’uncu festivalimizi uluslararası boyutta, hep beraber yaşayacağız.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber