Geri Dön

Alaçatı’ya radikal önlemler

Dünyanın sayılı sörf merkezleri arasındaki Çeşme Alaçatı’da seyir güvenliğinin artırılması için geniş katılımlı toplantı düzenlendi ve önemli kararlar alındı

Alaçatı’ya radikal önlemler

İzmir’in Çeşme İlçesi, Alaçatı Beldesi’nde, sörfçülerin seyir güvenliğinin arttırılması için bir dizi radikal önlem alındı. Dünyanın sayılı sörf merkezleri arasında gösterilen Alaçatı’da seyir güvenliğinin daha da güvenli hale getirilmesi için kaymakamlığın koordinasyonunda Alaçatı Turizm Yatırım ve İşletme A.Ş.’de geniş katılımlı bir toplantı düzenlendi. Üç yıl önce hizmet vermeye başlayan Alaçatı Marina’nın yüzde 100 doluluk oranına ulaşmasıyla birlikte artan yat trafiği de göz önünde bulundurularak, sörf seyir güvenliği için şu kararlar alındı:

Kameralar takip edecek
Körfez girişi, marina tarafından kamerayla 24 saat kontrol edilecek. Koya giriş içerisinde şamandıralamanın olduğu alanda teknelerin hız sınırlaması 8 knots olacak. Şamandıralanmış alanlarda, sörfçüler teknelere 50 metreden fazla yaklaşamayacak. Sörf okulları, 1 Mayıs’a kadar gerekli yerlere uyarı levhaları asacak. Levhalardaki uyarı yazılarının şekil ve içeriği, marina ve sörf okulları yetkilileri ile Liman Başkanlığı tarafından koordine edilecek.
Alınan tedbirlere titizlikle uyulmasını sağlayacaklarını belirten Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, “Bir dünya markası olmanın getirdiği sorumluluklara harfiyen uymak zorunda olduğumuzun bilinciyle hareket ediyoruz. Alaçatı’ya yakışanı yapıyoruz” dedi.

New York Times’ta tanıtıldı
Dünyanın önde gelen, günlük bir milyon tirajlı New York Times Gazetesi, 2009 yılı Ağustos ayında, “Türkiye’de Rüzgara Tutunmak-In Turkey to Catch The Wind” başlığıyla verdiği haberde Alaçatı’yı tanıtmıştı. Aynı gazete, “2010 yılında Dünya’da Gidilmesi Gereken 31 Yer” listesinde sekizinci sırada gösterdiği Çeşme’yle ilgili tanıtım yazında da Alaçatı’nın dünya sörf şampiyonalarına evsahipliği yaptığına yer vermişti.

Engelliler de maça gelecek
Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, Bucalı engellilere Bucaspor forması dağıttı. Zübeyde Hanım Huzurevi bahçesinde bulunan Buca Engelliler Derneği’ni ziyaret eden Başkan Tatı engelli vatandaşların hepsini, 19 Nisan günü saat 20.00’da Buca Arena Stadı’nda oynanacak olan Bucaspor Mersin maçına davet etti. Tatı’ya bu ziyarette eşi Oya Tatı’da eşlik etti. Başkan Tatı, şampiyonluk yolunda emin adımlarla ilerleyen Bucaspor formalarını engelli vatandaşlara, elleriyle giydirdi. Engellilerse tüm kalpleriyle Bucaspor’a destek verdiklerini ifade etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber