Geri Dön
EgeAlaçatı’yı tam anlamıyla yaşayın

Alaçatı’yı tam anlamıyla yaşayın

Türkiye’nin tatil cenneti Alaçatı’nın uluslararası bilinirliğini artırmayı, bölgeye hem sahip çıkıp hem de yeni değerler yaratarak geleceğe taşımayı amaç edinen Biblos Resort konuklarına Ege ruhunu eksiksiz yaşatıyor.

Alaçatı’yı tam anlamıyla yaşayın

 

Biblos Resort, değişim ve gelişime açık vizyonu doğrultusunda sunduğu hizmetlerle, Çeşme Yarımadası’nın uluslararası turizmdeki yerini sağlamlaştırıyor. Tarladan sofraya taşıdığı lezzetler ve ev konforuyla unutulmaz bir Alaçatı bir deneyimi sunduklarını belirten Genel Müdür Husseyn Atakishiyev, “Sürdürülebilirlik, gastronomi, mimari ve teknoloji başlıklarında klasik otel deneyiminin dışına çıkıyoruz. Diğer tesislere de ilham veren tarzımızla bölgeye değer katıyoruz” dedi.

- Biblos Resort’un son yıllarda cazibe merkezi haline gelen Alaçatı’ya yerleşiminden, hikayesinden biraz bahseder misiniz?

Tabi ki, bizim hikayemiz bizim değerlerimiz… Bölgede rakibimiz olmadığını söyleyebilirim. Yenilikçi, sürdürülebilirliğe önem veren, bulunduğu bölgeyi gastronomi, mimari ve tarihi açıdan sahiplenen, beklentilerin ötesinde bir deneyim sunan sofistike bir işletme Biblos.

Türkiye’de örneğin Bodrum gibi birçok bölge uluslararası bilinirliğe sahipken biz Alaçatı’yı bir marka haline getirmek için önemli adımlar atıyoruz. Biblos’un bu bölgeye değer kazandırdığını ve uluslararası bilinirliğe büyük katkı sağladığını düşünüyorum. Biblos’un bölge turizmine katmış olduğu değerler ile beraber yakın vadede bazı uluslararası zincirlerin de yeni yatırımlar yaptığını görüp, gururlandık. Gelecek otellerin de bizim bakış açımız ile bölgeye değer katarak başarılı olmalarını çok arzu ederiz.

- Biblos’u rakiplerinden ayıran şey sanıyorum ki sofistike ve rafine dokusu. Bu dokuyu tercih eden kitlenizden ve olanaklarınızdan bahseder misiniz?

Elbette, bizi tercih eden iki kitle var. Birincisi bizi duyup keşfetmek isteyen kitle, ikincisi ise daha önce Biblos’u deneyimlemiş, yeniden ve yeniden gelmekten keyif alan kitle. Belki Biblos’un yapısı, sofistike dokusu herkese hitap etmeyebilir ama hitap ettiği kişiler için de vazgeçilmez ve bu bizi çok mutlu ediyor. Burada gördüğünüz her detayda; peyzajda, dış cephede kullanılan Alaçatı’nın taş tuğlalarında, mimari dokunuşlarda biz misafirlerimize Alaçatı’yı yaşatmaya çalışıyoruz. Herhangi bir yerde gidebileceğiniz standart bir otel sunmak istemedik; Biblos’un amacı misafirlerine Alaçatı’ya, Ege’ye özgü bir deneyim sunabilmek. Olanaklarımızdan bahsedecek olursam öncelikle Alatia Spa’dan bahsetmek isterim Alaçatı ya da yakın bölgelerde böyle kapsamlı ve özgün bir SPA bulunmuyor. En büyük avantajımız 12 ay açık olmamız ve çevre bölgelerdeki misafirlerimizin de faydalanabileceği bir alana sahip olmamızdır. 2 bin 200 metrekarelik çok geniş bir alan içerisinde birçok hizmet sunuyoruz Hamam’dan Thai masajına, tüm misafirlerimiz burada kendilerine göre bir şey bulabilir. Kapalı ve açık havuzlarımız, denizimiz ve Biblos’un sunduğu tüm olanaklar ile her sezon misafirlerimizin beklentilerini en üst düzeyde karşılayabiliyoruz.

Yiyecek içecek alanlarımızda çok zengin bir kültür yelpazesine sahip, sürdürülebilirliği destekleyerek “Farm to table” yani çiftlikten masaya bir hizmet sunuyoruz, en taze, lezzetli ve kaliteli ürünlerimizi misafirlerimiz için hazırlıyoruz. Ege’den Uzakdoğu’ya kadar uzanan birçok lezzete Biblos çatısı altındaki markalarda ulaşmanızı sağlıyoruz. Alaçatı gibi sadece sezonluk olarak düşünülen bir lokasyonda en üst düzey alt yapı ile toplantı salonlarımız ve balo salonumuz ile yaz-kış hizmet vermekte, isteyen firmalar için kış aylarında da kurumsal aktiviteler ve toplantılar için çok avantajlarımız mevcut.

Alaçatı’yı tam anlamıyla yaşayın

- Çok uluslu otel zincirlerine dayanan 25 yıllık otelcilik geçmişiniz var. 25 yıl önceye ve bugüne baktığınızda sektördeki en belirgin farklar nelerdir?

Tabi ki en büyük değişiklik teknoloji. 25 sene önce otelcilik daha klasikti, misafirlerin beklentileri daha farklıydı. Şimdi ise beklentiler tamamen değişti. Eskiden lüksten bahsettiğimiz zaman aklımıza daha çok altın kaplamalar, şatafatlı geniş alanlar geliyordu. Şimdi ise daha minimalist, teknolojik ve sürdürülebilir şekilde planlanmış oteller geliyor. Misafirlerin bilinçleri de gelişti artık birçok konuda çok daha duyarlı ve farkındalığı yüksek misafirler ağırlıyoruz. 15 sene önce iş görüşmesi yaptığımızda adayın gözüken bir yerde dövmesi ya da piercingi varsa işe alamıyorduk, şimdi ise saçı uzun, dövmesi var ne kadar havalı diyoruz. Ben bu değişimden çok mutluyum, çünkü sürekli değişip gelişmesek yerimizde sayardık ve monotonlaşırdık.

- “Home away home” döneminde resort konsepti önemli bir alternatif haline geldi. Özellikle home office çalışma düzeniyle birlikte insanlar farklı destinasyonları deneyimlemenin peşine düşüyorlar. Bunu nasıl yorumlarsınız?

Misafirlerimiz özellikle son yıllarda dijitalleşme ile birlikte daha esnek çalışmaya başladı. Bizler de burada Home Office tarzı çalışan misafirlerimizi düşünerek birçok avantaj sağlıyoruz. Biblos’un her yerinde ücretsiz hızlı internetimiz ve en son teknolojiler ile donatılmış alt yapılarımız mevcut. Arzu eden aile üyeleri tatillerinin keyfini çıkarabilirken, ailenin çalışan üyeleri huzurlu ve konforlu bir şekilde hem tatil yapıp hem de işlerini yakından takip edebiliyorlar. Misafirlerimize üst düzey konfor sağlayabilmek için 1,2 ve 3 odalı suit alternatifleri de sunuyoruz. Böylece kaldıkları süre boyunca stressiz bir şekilde, ev rahatlığında, geniş alanlar ve imkanlar ile donatılmış sağlıklı bir çalışma ortamı da sunmuş oluyoruz.

Yabancı turist, yine Türkiye’yi tercih edecek

- Pandeminin ardından yabancı turistlerin Türkiye’ye ilgisinin pandemi öncesine göre nasıl değişmesini bekliyorsunuz?

Bence ilgi yüksek olacaktır.  Türkiye’de tatil yapmaktan keyif alan, özellikle Azeri ve Rus misafirlerimiz başta olmak üzere tekrar gelmeyi heyecanla bekliyorlar. Pandemi nedeniyle uzun yolculuklardan sakınan yakın ülkelerin de Türkiye’yi tercih edeceğine inanıyorum. Biz geçtiğimiz sene sağlıklı turizm sertifikamız ve özenle uyguladığımız önlemler ile güzel bir sezon geçirdik, bu sene de aynı şekilde misafirlerimizi heyecan ile bekliyoruz. Bu yıl, aşı gibi güzel gelişmeler de var.

BODRUM PROJESİ

 - Biblos bir zincir olacak mı?

Biz Alaçatı’da Biblos markasının temel değerlerini oluşturduk. Bu değerlerimiz aynı kalacak şekilde Bodrum projemizin temellerini yakın zamanda atıyor olacağız. Bodrumun mimari ve tarihi dokusuna sadık kalarak, sürdürülebilir ve ezber bozan bir proje hazırlıyoruz. Biblos Bodrum’da Alaçatı’da markalaştırmış olduğumuz Alatia SPA, Gardenias, Olea ve Nori Uzakdoğu restoranlarımızın da aynı şekilde isimlerini koruyarak tamamlamak istiyoruz. Böylece misafirlerimiz sevdiği bir lezzetin aynısını hem Alaçatı hem Bodrum’da tadabiliyor olacak. Aynı ritüeller ile aynı masajı alabiliyor olacak.

Alaçatı’yı tam anlamıyla yaşayın

Bu yıl farklı bir Biblos

- Yeni bir yaz sezonu yaklaşırken siz Biblos’ta nasıl hazırlıklar yapıyorsunuz?

Geçen sene gelen misafirlerimiz bu yıl tamamen farklı bir Biblos ile karşılaşacaklar. Bahçelerimizi büyüttük, yeni odalar ekledik. Odaların dış mekanlarını büyüttük, bazı odalarımızı birleştirerek büyük teraslı geniş süitler yaptık. Denize sıfır sayılabilecek konumda 6 adet sahil evi yaptık. Hepsi, eşi benzeri bulunmayan bir manzara ve mimari dokunuşlara sahip. Geniş teraslı, yüksek tavanlı ve yetişkinlere özel olarak planlanan bu odalar şimdiden ilgi görüyor. Aynı zamanda çocuklu aileler için özel olarak yarattığımız konforlu bakıcı odalarımız da hazır. Ayrıca Alaçatı port manzaralı restoranlarımızda değişikliklerimiz var, denizin hemen üzerinde konumlandırılmış Uzakdoğu restoranımız Nori, Koi havuzu, özel locaları ve eşsiz ambiyansı ile hazır. Gündüz Akdeniz, akşam ise deniz mahsulleri sunan Gardenias da aramıza katıldı. Gardenias’a eşsiz manzaralı bir Lounge alanı da ekledik. Misafirlerimiz imza kokteyllerimizin tadına bakıp Alaçatı’nın keyfini çıkarabilecek. 16 Nisan’da kapılarımızı açıyoruz. Bundan sonra 12 ay hiç kapatmadan devam ediyor oluşumuz bu yıl bizi daha iddialı ve heyecanlı yaptı.

- Bu kadar uzun bir süre evlere kapandıktan sonra, misafirlerinizde de bir heyecan olmuştur. Bu sezon yapmayı planladığınız aktiviteler var mı?

Tabi ki pandemi kuralları çerçevesinde restoranlarımızda canlı müzik, Lounge alanımızda Dj performansları, sağlıklı yaşam için birçok değerli isim ile “Wellbeing & Retreats” etkinlikleri planlıyoruz. Özel şeflerle misafirlerimizin seyahatlerini unutulmaz kılmak için gurme etkinlik planlarımız mevcut. Çocuk kulübümüz için her güne özel birbirinden eğlenceli aktiviteler, oyunlar ve sanat etkinlikleri planlıyoruz. Bunun dışında misafirlerimize Biblos’un dışında da başta bölgenin en değerli aktivitesi olan sörf ile tanıştırmak istiyoruz.

Misafirlerimizi, Efes Antik Kenti gibi bölgenin tarihi hazineleri, Urla gibi bir gastronomi merkezleri, özel yat turları ya da açık deniz balıkçığı gibi ayrıcalıklı planlar yapmalarına yardımcı olan “Misafir Deneyimi” ekibimiz de heyecanla misafirlerini bekliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler