Geri Dön
EgeAşı 12 yaşa kadar indi!

Aşı 12 yaşa kadar indi!

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’nden Prof. Dr. İlker Devrim, Kovid-19 nedeniyle yatan 12 hastanın 8’inin 12 yaş ve üzeri olduğunu söyledi ‘Çocuklarınıza aşı yaptırın. Oldukça güvenli” dedi

Aşı 12 yaşa kadar indi!

NEVRA UÇKAÇ DHA - İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’nden Prof. Dr. İlker Devrim, Kovid-19 nedeniyle yatan 12 hasta bulunduğunu, 8’inin 12 yaş ve üzeri, 4’ünün de 1 yaş altı olduğunu belirtti, aşı çağrısında bulundu.

‘MIS-C’ sendromu

Hastanede tedavi gören 12 yaş üstündeki çocukların yüzde 80’inin aşısız olduğunu belirten Prof. Dr. Devrim, “1 yaş altındaki çocukları korumak için aşı yok fakat 12 yaş üstü çocukları korumak elimizde. Aşılar oldukça güvenli” dedi.

Koronavirüs sonrası genellikle 15 günden itibaren yüksek ateş, kalp tutulumu ya da solunum güçlüğü gibi durumların gelişebildiğini kaydeden Prof. Dr. Devrim, ‘MIS-C’ adı verilen bu sendromun 15’inci günden itibaren ya da 1-2 ay içinde ortaya çıkabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Devrim, “1 yaş altındaki hastalar özellikle beslenme güçlüğü, yüksek ateş, kilo alamama ve benzer solunum problemleriyle geliyor fakat onlarda 12 yaş üstündeki çocuklar gibi akciğer bulgularını çok fazla görmüyoruz. Özellikle 1 yaş altı çocuklarda genel bir halsizlik, ateş ve beslenememe problemleri söz konusu. Yüz yüze eğitimin devam etmesi için tüm öğretmenlerin aşılanmasını öneriyoruz. Özellikle velilerimizin de rol model olarak aşılamaya destek olmalarını istiyoruz” diye konuştu.