Geri Dön
EgeAzmetti başardı!

Azmetti başardı!

Azmetti başardı!

Meme kanserinin ardından 14 yıl sonra rahim kanseri teşhisi konulan Azime Taş, yaşama olan bağlılığı ve yazdığı kitaplarla hastalığını tekrar yendi.

İzmir’de 14 yıl arayla iki kez kanser teşhisi konulan Azime Taş, tıbbi tedavilerin yanı sıra yaşadıklarını anlattığı kitaplarla kansere karşı yeniden galip geldi.

Karabağlar’da yaşayan 51 yaşındaki Taş’a 14 yıl önce meme kanseri teşhisi konuldu. Taş, geçirdiği ameliyatın ardından kemoterapi tedavisi gördü. Bu süreçte yaşadıklarını esprili bir dille anlattığı ‘125 gram bir memenin trajikomik hikayesi’ isimli kitabını çıkaran Taş, eserini kemoterapi servislerinde meme kanseri tedavisi gören kadınlara ücretsiz dağıttı.

Taş’a geçen yıl Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 4. evre rahim kanseri teşhisi konuldu.Yaşama olan bağlılığı ve azmiyle mücadeleye başlayan Taş, yeniden ameliyat masasına yattı, kemoterapi tedavisi görüp bir kez daha sağlığına kavuştu.

Hayata sımsıkı tutundu

Hastalığın teşhis edildiği günlerde Taş, ikinci kitabı ‘250 gramlık hikayeler’ de verdiği mücadeleyi anlattı. Hiçbir zaman hayata küsmediğini kaydeden Taş, “Meme kanseri teşhisi konulduğunda ‘Ben bu hastalığı yeneceğim’ dedim. Elimden geleni yapıyorum, tedavi oluyorum, yaşama sevincimi kaybetmemeye çalışıyorum” dedi. Rahim kanseri olduğunu öğrendiğinde de hiç üzülmediğini anlatan Taş, doktorunun bile kendisine ölecek gözüyle baktığı söyledi. Taş, kanseri iki kez yenmesinde yazdığı kitapların çok etkili olduğunu vurguladı, “Kanserle mücadele eden hastalar kendilerini bir odaya kapatmasın, hayatın içinde olsun” ifadesini kulandı. DEÜ Tıbbi Onkoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Karaoğlu da Taş’ın tüm tedavileri başarıyla tamamladığını belirtti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler