Geri Dön

‘Bir dokunduk bin ah işittik’

‘Bir dokunduk bin ah işittik’

CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, Bayındır’da çiçek, Menemen’de tıbbi bitki, Kemalpaşa’da kiraz, Bergama’da pamuk ve Dikili’de bamya üreticilerini ziyaret etti. Ödemiş’te patates hasadına katıldı. Çiftçilerle bol bol sıhbet edip sorunlarını ilk ağızdan dinleyen Kılıç, “Çok dertliler, bir dokunduk bin ah işittik. Kimse emeğinin ve alın terinin karşılığını alamıyor. Üretim için gereken malzemeleri alacak güçleri yok. Dışardan tarım ürünleri ithal edilmesiyse üreticinin motivasyonunu tamamen yok ediyor” dedi.

Hükümete çağrı

Türkiye’nin kaynaklarıyla kendi kendine rahatlıkla yetebileceğini dile getiren Kılıç, “Sürdürülebilir tarımsal üretim için kırsal kalkınmayı, kırsal kalkınmayı ise göç ve istihdam sorunlarını yerinde çözerek sağlayabiliriz. Bunun ana etkeni devlettir, devletin ürettiği tarım ve istihdam politikasıdır. Yerli üreticiye sahip çıkmamız gerekiyor ki yaşadığımız salgın gibi en zor anımızda hep yanımızda olsunlar, üretsinler” diye konuştu. Hükümetin vermesi gereken desteklere de değinen Kılıç, “Elektrik ve su ile ilgili kolaylaştırma yapmaları gerekiyor. Bu yem ve gübrenin pahalılığına çözüm bulmak gerekiyor. Çiftçinin mazotu vergisiz alması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

İki kişi her şeyi itiraf ettiKonya'nın Ilgın ilçesinde, otomobilinde ölü bulunan ve yapılan otopsi sonucunda cinayete kurban gittiği ortaya çıkan Şahin Topuz'u (30) öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınan 5 kişiden, kayınbiraderleri Y.K.ve B.K. cinayeti işlediklerini itiraf etti. Topuz'u öldürdükten sonra olaya kaza süsü verdiklerini de itiraf şüphelilerden Y.K. ve B.K. tutuklanırken, 3 kişi de adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber