Geri Dön
EgeBulut ve zeytin ağacı

Bulut ve zeytin ağacı

Bulut ve zeytin ağacı

Bulut, zeytin toplamaya dışarıdan gelen bir ailenin okula gitmeyen çocuğu. Kalacak yeri olmadığı için annesiyle her gün zeytin bahçesine geliyor. Bir anlamda ailesinin alın terinin peşinde o da koşuyor. Akranları sabahın tan vaktinde evlerinde sıcak yatağında yatarken Bulut, annesiyle sıcak-soğuk ve yağışlı hava demeden yarım uykuyla zeytin hasadına geliyor. Annesi kasaların üzerine onun için yorgandan yatak yapıyor, oğlunun üzerini de battaniyeyle örtüyor. Çok soğuk günlerde ise yanı başına ateş yakmayı da ihmal etmiyor.

Annesi işe ilk başlandığı gün Bulut’u bir heyecan kaplıyor. Hasat, geleneksel hocanın konuşması ve o gün pişirilen yemeklerin ardından dualarla başlıyor. Yaklaşık 90 gün sonra da sona eriyor. O günler Bulut için çok özel. Her öğlen kazanlarda zeytin odunuyla pişen zeytinyağlı yemekler, ellerini ve vücudunu ısıtıyor. Hasat sonuna kadar toprak Bulut için yatak, zeytin yaprakları yorgan, ağaç dalları ise anne gibi şefkatli kolları oluyor. Bazen beşik yapılıyor, Bulut içinde uyuyor. Zeytin ağacı meyvelerini bir anne gibi nasıl korursa, Bulut’u da aynı şekilde koruyor. Bu bilge, zeytin ağacı ile Bulut arasındaki tam bir gönül bağı... Bir hasat boyunca izledim Bulut ile zeytin ağacı arasındaki bağlılığı.

Derler ya görmeden yaşanmaz. Bulut inşallah büyür, ileride ülkesine fayda sağlayacak meslek sahibi olur ama zeytin ağacını ve bizleri unutmaz. Bizler de Bulut’u unutmayacağız.