Geri Dön

Büyükşehir'den 2017’de yatırım yağmuru

Son üç yıldaki yatırım toplamı, beş yıllık döneme göre yüzde 86 arttı. Çalışmalar, kent merkeziyle sınırlı kalmadı, kırsala da uzandı...

Büyükşehir'den 2017’de yatırım yağmuru

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2017’de 2.5 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdi. 14 yıllık toplam yatırım ise 15 milyar liraya yaklaştı. İzmir’de yerel yönetim tarafından gerçekleştirilen son 3 yıllık yatırımların toplam tutarı, bir önceki geçen 5 yıllık döneme göre yüzde 86 artış gösterdi. Yatırım ve projelerini ‘Yerelde kalkınma’ hedefiyle gerçekleştiren Büyükşehir, 2017’de yine önemli projelere imza attı. Büyükşehir, geride bıraktığımız yıl boyunca 2 milyar 140 milyon liralık yatırım harcamasının yanında, ilçe belediyelerinin projelerine de 27 milyon liralık maddi destek sağladı. ESHOT, İZSU ve şirketlerin yatırımlarıyla birlikte Büyükşehir’in 2017 yılı toplam yatırım tutarı 2 milyar 650 milyon liraya yükseldi. Kentlinin yaşam standartlarını yükseltmeyi hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2017 yılında kamulaştırma çalışmalarından altyapıya, tramvaydan metro yatırımlarına, tarihin korunması ve kentsel dönüşümden önemli çevre tesislerine kadar yüzlerce projeyi yaşama geçirdi. Büyükşehir, aynı dönemde bir çok yatırımın da startını verdi.

Fitch’ten AAA notu

Büyükşehir Belediyesi, ESHOT, İZSU ve belediye şirketlerinin yatırımlarıyla birlikte, 2004-2017 yılları arasında kentte 14 milyar 883 milyon liralık yatırım gerçekleştirdi. Bu yatırımların 10 milyar 306 milyon liralık kısmı Büyükşehir tarafından yapılırken, İZSU 2 milyar 810 milyon, ESHOT 573 milyon, İZDENİZ, İZULAŞ, İZBETON şirketleri ise 894 milyon liralık yatırım yaptı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım yapılabilir seviyesindeki en üst basamak olan ‘AAA’ ulusal derecelendirme notunu 2017 yılında bir kez daha onayladı.

Akıllı trafik sistemine geçildi

- 450 milyon liralık yatırımla 8.8 kilometrelik Karşıyaka Tramvayı hizmete girdi; 12.8 kilometrelik Konak Tramvayı’nda sona yaklaşıldı.
- İZULAŞ bünyesine 110 adet yeni nesil otobüs alındı.
- ESHOT’a alınan 100 körüklü otobüsün 60’ı hizmete girdi.
- ‘Akıllı Trafik Sistemi’ Türkiye’de ilk kez İzmir’de hayata geçirildi. Tüm ana arterlerin 24 saat kontrol altında tutulduğu ve kent trafiğinin yönetildiği İzmir Ulaşım Merkezi (İZUM) açıldı.
- Türkiye’nin ilk ful elektrikli otobüs filosunu kurmak için yola çıkan Büyükşehir, 8.8 milyon liraya, yerli teknolojiyle üretilen 20 elektrikli otobüsü hizmete soktu.
- Deniz ulaşımına kazandırılan 15 yolcu gemisinden İhsan Alyanak ile Prof. Aziz Sancar gemileri hizmete girdi. Filo tamamlandı.
- 7.2 kilometrelik 7 istasyondan oluşan Narlıdere- Fahrettin Altay metro hattının yapım ihalesi 9 Ocak’ta yapılacak.
- 320 milyona mal olan 95 metro vagonunun 75’i hizmete alındı. Filodaki toplam araç sayısı 4 kat artırılarak 182’ye ulaşacak. - İZBAN hattını 26 kilometre daha uzatarak 136 kilometreye çıkartacak Selçuk aksının yapımı tamamlanarak hizmete girdi. İzmir’deki raylı sistem ağı 165 kilometreye ulaştı.
- Evka-3-Bornova merkez metro hattı proje çalışmaları tamamlandı. Hattın 2018 yılında yapımına başlanacak.
- 13 kilometrelik, 11 istasyondan oluşan Üçyol- Buca hattının proje ve zemin etüt çalışmaları tamamlandı.
- Metro vagonları için Halkapınar’da 93 milyon liralık yatırımla 115 vagon kapasiteli iki katlı yeraltı otoparkı yapım çalışmaları başladı.

Dönüşümde İzmir farkı

- İzmir Büyükşehir Belediyesi, Örnekköy’de gerçekleştireceği kentsel dönüşümün ilk etabındaki 130 konut için kura çekimi yaptı. Bölge için yapım ihalesi gerçekleştirildi.
- Uzundere’de ‘Yüzde 100 uzlaşma’ ve ‘yerinde’ dönüşümle gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk kentsel dönüşüm projesinin birinci etabı hızla ilerliyor.
- Ege Mahallesi’nde 70 bin metrekare alanda gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projesinin yapım ihalesine çıkıldı.
- Bayraklı’da Cengizhan, Alpaslan ve Fuat Edip Baksı mahallelerinin büyük bir kısmını kapsayan 600 bin metrekarelik bölgede kentsel tasarım ve mimari projeleri tamamlandı. Hak sahipleriyle görüşme ve sözleşme süreci devam ediyor.

Yol ve çevreci çalışmalar

İzmir Büyükşehir Belediyesi, taşıt trafiğini yeraltına alarak kente yeni bir meydan kazandırmak amacıyla Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinde projelendirdiği altgeçit inşaatı bitirildi; trafiğe açıldı. Öte yandan Homers Bulvarı’nı Otogar’a uzatan 183 milyon liralık proje için yapım çalışmaları başladı.
Büyükşehir bunun yanında kentin belli noktalarında yol ve otopark yaptı. Yeşile de büyük önem veren Büyükşehir, kente birçok yeşil alan, park ve meydan kazandırdı.
Çevreci yatırımlarla da Büyükşehir fark yarattı. Olası çevre felaketlerine hızlı müdahale edebilmek amacıyla sıvı atık toplama özelliğine sahip Körfez temizliğinde görev yapacak 1.7 milyon euro’luk gemi hizmete alındı.

Güneş enerji santralleri

Elektrikli otobüslerin elektriği üretmek için güneş enerji santralleri kuruldu. İZSU birçok yerde içme suyu şebekesi, kanal şebesi ve yağmur suyu hattı döşedi.
Öte yandan Bornova Homeros Vadisi kaynaklarından gelen kaynak suları şişelenerek, İzmirlilerin evlerine taşıyacak, saatte 1500 damacana kapasiteli tesis hizmete alındı. Öte yandan kentin bazı noktalarında spor salonları, kültür merkezleri, semt evlerinin yapımı da sürüyor.

Yerelde kalkınmaya büyük destek

- Süt Kuzusu Projesi kapsamında Tire Süt Kooperatifi’nden 35.4 milyon liralık alım yapılarak 1- 5 yaş arasındaki 125 bin çocuğa 10 milyon 820 bin litre süt dağıtıldı.
- Üreticiye, 610 bin adet meyve fidanı, 2 bin 165 küçükbaş hayvan, 2500 adet ana arı, 120 bin adet çilek fidesi dağıtıldı. 266 üreticiye de arılı, arısız kovan verildi. Büyükşehir’in üreticiye desteği 14 milyon lirayı geçti.
- Bergama ve Aliağa’da 16 bin adet yabani ağaç aşılandı.
- Tahtalı Barajı çevresinde arıcılığı geliştirmek için ‘Bal Ormanı ve Merası’ kurma çalışmaları başlatıldı. Arıların bal verimini yükselten 44 bin 653 adet ağaç ve bitki türü dikildi.
- Ödemiş ve Kiraz’da, kestanede büyük ürün kaybına yol açan ‘kestane kanseriyle’ mücadele için destek verildi.
- Torbalı, Menderes, Ödemiş, Tire, Bayındır, Beydağ, Kiraz ve Selçuk ilçelerine yönelik ‘Küçük Menderes Havzası Sürdürülebilir Kalkınma ve Yaşam Stratejisi’ tamamlandı.
- Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri ile 42.5 milyon liralık zeytinyağı, bal, peynir, patates, yoğurt, ayran, tarhana alım sözleşmesi imzalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber