Geri Dön

Çalkaya’dan pazarcı isyanı

Başkan Çalkaya, “Haksız kazanç elde ediyorlar. Birikmiş borçlarını vermeyen esnaf bile var” dedi

Çalkaya’dan pazarcı isyanı

Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Üçkuyularda yıllardır vatandaşa hizmet veren ancak arsa sahibinin tahliye kararı aldırmasıyla kapanarak, Balçova viyadüklerinin altına taşınan pazaryerinde yaşanan sorunlara tepki gösterdi.

“Üç yıl ücret almadık’

Balçova’da biri organik olmak üzere üç gün pazar kurulduğunu vurgulayan Çalkaya, Başbakan Binali Yıldırım’ın girişimleriyle pazaryerinin Üçkuyular’dan Balçova’ya taşındığını, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Pazarcılar Odası ile birlikte kendilerinin de pazaryerinin çalışma kriterlerini belirlediklerini söyledi. Türkiyenin her yerinde pazarcı esnafın tahsis ücreti ödediğine dikkat çeken Çalkaya, şöyle konuştu:

“Onların da tabi olduğu işgaliye gibi vergiler vardır. Biz buna rağmen Üçkuyular’daki pazarın hakları bize geçtiğinde esnafımız zor durumda diye 3 yıl eski pazardan işgaliye bedeli almadık. İlçedeki tüm esnafımız ile diğer pazaryerlerinde bulunan esnafımız vergisini verirken bu pazaryerindeki esnafın böyle bir ayrıcalığı olamaz.”

3-5 sorunlu esnaf var

Pazarcı esnafının önemli bir bölümününde bu gerekçeyle vergisini ödediğini vurgulayan Çalkaya, “Ancak ne hikmetse vergisi vermeyen, haftalık 5 TL harcını bile ödemeyen, bir de fazladan ele geçirdiği tezgahları başkasına kiralayanlar bağırmaya başladı. Biz isim isim kayıt tutuyoruz. Bizi mahkemeye veren M.S. diye bir pazarcı var. Adamın diğer pazaryerinde 2010 yılından bu yana belediyeye biriken 4 bin liradan fazla borcu var. Haksız kazanç sağlıyorlar.Tüm yasal işlemleri yapmışız. Buna rağmen parasını ödemiyor. Şimdi diğer pazaryerinde de aynı şeyi yapıp diğer esnafı örgütlemeye çalışıyor. Bu şekilde belediyeye binlerce lira borcu olan 3-5 tane esnaf var. Kendilerine son bir uyarı yapacağız. Gerekirse Pazarcılar Odası ile birlikte kayıtlarını iptal edeceğiz” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber