Geri Dön
EgeCambazlı’nın kaderi ne olacak?

Cambazlı’nın kaderi ne olacak?

Ahmetli’den ayrılarak Turgutlu’ya bağlanmak isteyen 220 nüfuslu Cambazlı Mahallesi, referandum sonucu ve mahkeme kararına rağmen ortada kaldı

Cambazlı’nın kaderi ne olacak?

Manisa’nın Ahmetli ile Turgutlu ilçe sınırları arasında bulunan 73 haneli, 220 nüfuslu kırsal Cambazlı Mahallesi’nin daha iyi hizmet alabilmesi amacıyla Ahmetli’den ayrılıp, Turgutlu’ya bağlanması için 3 yıl önce Manisa Valiliği’ne başvuru yapıldı. Mahallenin ulaşım bakımından Turgutlu’ya daha yakın olması etkili oldu. Valilik, 8 Nisan 2018’de mahallede referanduma gitti. Sandıktan 106 evet oyu çıktı. Evraklar, valilik kanalıyla Turgutlu Belediye Başkanlığı’na gönderildi. Belediye Meclisi de, 2 Mayıs 2018 tarihinde aldığı kararla Cambazlı’nın bağlanmasını kabul etti. Karar, Manisa Büyükşehir Meclisi’ne taşındı. 14 Ağustos 2018’de Büyükşehir, Cambazlı’nın Ahmetli’de kalmasına karar verdi.

‘Hizmet alamıyoruz’

Cambazlı Mahallesi Muhtarı Refik Bilgiç de, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kararının iptali için Manisa 1. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme, oybirliğiyle Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kararını iptal etti. Manisa Büyükşehir Belediyesi, kararı istinaf talebi ile İzmir Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdı. İzmir Bölge İdare Mahkemesi 7. İdare Dava Dairesi, oybirliğiyle Büyükşehir’in istinaf talebini reddetti. Büyükşehir Belediyesi bu kez de temyize gitti. Danıştay 8. Dairesi de oy birliğiyle alınan kesin karar ile temyiz talebini reddetti. Şu an ne Ahmetli ne de Turgutlu’ya bağlı olan Cambazlı Mahallesi sakinleri, 3 yıldır resmi olarak hizmet alamadıklarını belirtti.

Yaşanan süreci anlatan Bilgiç, “Eksik bir karar alındı. Şu an hem Ahmetli hem de Turgutlu’ya bağlı değiliz, mahalle olarak ortada kaldık. Referandumda verdiğimiz oylar kabul edilmeyecekse neden yaptırıldı” dedi. Mahalle sakinlerinden Bekir Adıgüzel de, “Merkeze gitmek için otobüs dahi yok” diye konuştu. Mustafa Ali Atılgan ise, “Sokaklarımızda bakım yok” dedi.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler