Geri Dön

Can suyu olun

TTO Başkanı Olgun, mülk sahiplerine “Bu yıl zam yapmayın” çağrısında bulundu. İzmir Esnaf Odası Başkanı Mutlu da, “Tüketimlerde yerli malını tercih edin” dedi

Can suyu olun

Koronavirüs nedeniyle zor günler geçiren esnafa destek olmak için odalar seferber oldu. Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun, mülk sahiplerine ‘Bu yıl zam yapmayın’ çağrısında bulundu. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Zekeriya Mutlu da, “Yerli malı tüketin” dedi. TTO Başkanı Olgun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı esnafa kira desteğinin sevindirdiğini söyledi.

Paketin ciro kaybı yaşayan oda-borsa üyesi işletmeleri de kapsamasını beklediklerini ifade eden Olgun, “İşyeri kirada olan esnafa 3 ay süreyle aylık 750 lira kira desteği yapılacak. Belediyelere mülkiyet veya tasarruflarında bulunan taşınmazların, irtifak hakkı, kiralama ve benzeri kullanımından kaynaklanan bedellere indirim veya erteleme kararı alabilme imkanı sağlandı. İşyeri kiralama hizmetindeki KDV oranı 1 Haziran’a kadar yüzde 18’den yüzde 8’e indirimli şekilde uygulanmaya devam edecek” dedi.

Mülk sahiplerine seslendi

Kısıtlamaların en çok esnafı etkilendiğini dile getiren Olgun, “Destek sadece esnaf odası üyeleri için geçerli olacak. Ciro kaybı yaşayan veya kapanmak zorunda kalan oda ve borsa üyesi işletmelerimize de acilen destek verilmesi gerekiyor” diye konuştu. Kısıtlama günlerine kapanan her dükkanın ekonomiye büyük darbe vurduğunu söyleyen Olgun, “Vatandaşımız alışverişini yerel esnaftan yapmalı. Vergileriyle ekonomiye büyük katkı sunan esnafımızı ve yerel üreticileri ayakta tutmalıyız” dedi.

Yeni yılın yaklaştığı şu günlerde esnafın en büyük endişesi kiralara yapılması planlanan artışlar olduğunu belirten Olgun, “Mülk sahiplerine kirada yardımcı olma çağrısı yapıyoruz. En azından kısıtlamalar bitinceye kadar fedakârlık yapılmalı. Bu yıl zam yapılmasın istiyoruz. Elbette ekonomik sıkıntı ve pandemi mülk sahiplerini de etkiliyor. Ama esnafımız çok darda” ifadesini kullandı.

‘Dayanışma zamanı’

İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu da, pandemi sürecinde ekonominin ve esnaf sanatkarların darboğaza girdiğini kaydetti. Mutlu, “Türkiye’nin bu zor günleri birlik ve dayanışma içinde aşacağına inanıyoruz. Birbirimize sıkı sıkıya kenetlenmeli, tüketimlerimizde ithal ürünler yerine yerli malına öncelik vermeliyiz. Alışverişlerimizde de toplumsal yaşamda önemli işlevleri bulunan, her birimizin akrabası veya arkadaşı olan esnaf sanatkarları tercih etmeliyiz” şeklinde konuştu. Türkiye’de üretilen ürünlerin bar kodunun 869 ile başladığına dikkat çeken Mutlu şunları söyledi:

‘869 bar kodunu seçin’

“Vatandaşlarımızın ürünü seçerken bar kodunun 869 ile başlamasına dikkat etmesi, benzer yerlisi varsa ithal ürünü tercih etmemesi zorunluluk haline gelmiştir. Yerli ürün tercihi, işsizliğe karşı mücadeleye ve ülkenin kalkınma çabalarına destek verir. Yerli malı en çok esnafta bulunur. Bu noktada vatandaşlarımıza çağrıda bulunmak istiyoruz. Sıcak paranın yurtdışına çıkmasına vesile olan AVM’ler yerine esnaf sanatkarları tercih edin.”

‘Nefes aldırdı’

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı esnafa ilişkin paketin nefes aldıracağını söyledi. Mutlu, “Hükümetin iyi niyetli yaklaşımları bizi mutlu ediyor. Ancak ekonomik krizin sosyal krize dönüşmemesi için ilave tedbirlere ihtiyaç var” dedi. Mutlu, “Vadesi gelmiş borçlar ve ödemelerimiz en az bir yıl süreyle ertelenmeli. Küçük işletmelere 3 yıl vadeli, bir yıl geri ödemesiz, sıfır faizli krediler tahsis edilmeli. İşyeri kapalı olanlara elektrik, doğalgaz gibi girdileri için ortalama fatura düzenlenmesi adil olmamaktadır, bu giderler için faturalandırılma yapılmamalı. Gelir vergisinden ve hak kaybına uğratılmadan 2020 yılı SGK primlerinden muaf tutulmalıdır. Şoförlerden akaryakıt ÖTV’si alınmamalı, Ticaret Bakanlığı meslekler bazında detaylı çalışmalı” diye konuştu.

2 bin 500 gence eğitim desteği

Pamukkale Belediyesi’nin 2020-2021 eğitim öğretim döneminde ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına vereceği Eğitim Yardımını almaya hak kazananlar belirlendi. Yaklaşık 4 bin kişinin başvuruda bulunduğu eğitim yardımı için yapılan incelemeler sonunda 1500 ortaokul ve 1000 de lise öğrencisi seçildi. 1500 ortaokul öğrencisine aylık 90 lira, bin lise öğrencisine de aylık 115 lira eğitim yardımı 8 ay boyunca ödenecek. Ayrıca, 2 bin öğrenciye uzaktan eğitim için gerekli olan tabletlerin dağıtımına devam ediliyor. Başkan Avni Örki, “Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin hayallerine kavuşmasına katkı sağlamak istiyoruz” dedi. Öte yandan Pamukkale Belediyesi, sokağa çıkma kısıtlamasının yaşandığı günlerde kitapseverlerin, okumak istedikleri eserleri evlerine kadar ulaştırıyor.

Can suyu olun

Sosyal Market güldürüyor...

Ayvalık Belediyesi’nin maddi durumu yetersiz vatandaşlara yardım amacıyla açılışını gerçekleştirdiği Sosyal Market’e başvuranlar, her türlü giysi ve ayakkabı ihtiyacını hiçbir ücret ödemeden gideriyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlara hizmet amacıyla kurulan Sosyal Market, Atatürk Bulvarı üzerinde eski Ayvalık Otogar’daki adresinde yardımlarına devam ediyor. Markete gelen vatandaşlar, tepeden tırnağa her türlü giysiyi ücretsiz alabiliyor. Sosyal Market’in adeta bir mağaza gibi çalıştığını belirten Başkan Mesut Ergin, bağışlarla toplanan giysilerin, önce çok sıkı bir kontrolden geçirildiğini, giyebileceğine kanaat getirildikten sonra sergilendiğini söyledi. Sosyal Market’e bağışta bulunmak isteyen yardımseverler Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün 0 533 712 01 42 numaralı telefonundan yetkililere ulaşabilir.

4 BİN ÖĞRENCİYE AYLIK 100 LİRA

Merkezefendi Belediyesi’nin eğitime destekleri devam ediyor. Bu kapsamda ihtiyaç sahibi 5. ile 12. sınıflar arasında öğrenim gören 4 bin öğrencinin yararlanabileceği öğrenim yardımı sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre öğrenim yardımı almaya hak kazanan öğrencilere ekim, kasım ve aralık aylarına ait olmak üzere 3 aylık öğrenim yardımı desteği aralık ayı sonunda hesaplara yatırılacak. 4 bin öğrenciye toplamda 1.2 Milyon lira yardım yapılmış olacak. Gençlere aylık 100 liralık destek olacaklarını belirten Başkan Şeniz Doğan “Çünkü onlar bizim geleceğimiz” dedi.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber