Geri Dön

Denetimde ceza yok dava açılırsa var!

Yeni düzenlemeye göre, merkezi ısıtmalı apartmanlarda bir daire sakininin “Adil ısınamıyorum” deyip yargıya gittmesi halinde apartman sakinleri bedel ödeyecek

Denetimde ceza yok dava açılırsa var!


Merkezi sistem kaloriferle ısıtılan apartmanlarda ısı pay ölçer (kalorimetre) takılması yasal zorunluluk haline geldi. Ancak taktırmayana ceza yok. Apartmanda bir kişi, ‘Burada ısı pay ölçer yok, adil ısınamıyorum’ diyerek dava açarsa, apartman sakinleri para cezası ödeyecek. Binalarda ısının kontrol edilmesi için ısı pay ölçer takılmasının zorunlu olmasından sonra beş yıllık geçiş sürecinin geçen mayıs ayında dolduğu bildirildi.
Makine Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Yönetim Kurulu Sekreteri Melih Yalçın, ısı pay ölçer takılmasının enerji tasarrufu sağlayacağını, takılmasının yasal olarak zorunlu olduğunu ancak takılmaması durumunda ceza kesilmeyeceğini açıkladı. Yalçın, “Taktırmak şart çünkü yasal zorunluluk. Ancak kimse kapınıza dayanıp ısı pay ölçer taktırdınız mı diye denetleyip, ceza kesmeyecek. Apartmanda bir kişi ‘Ben burada adil ısınamıyorum’ deyip dava açarsa, mahkeme, kat maliklerini tazminata mahkum eder. Termostatik vana takılması gerekiyor” dedi.

Halk bilgilendirilmeli

Yalıtımsız binaların çatı ve zemin katları ile kuzeye bakan dairelerinin fiyatlarının düşeceğini belirten Melih Yalçın, bu konunun kamu spotlarıyla vatandaşa anlatılması gerektiğini söyledi. Yalçın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı göreve çağırdı.

Polis havadan helikopterle uyardı: Evde kal AdanaAdana'da polis, corona virüs salgını için alınan önlemler kapsamında, helikopterlerle vatandaşlara anons yaparak, "Kendi sağlığınız ve çevrenizdekilerin sağlığı için evinizde kalın. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkması yasaklanmıştır" uyarısında bulundu.
Deve şakası arkadaşının aklını başından aldıBirleşik Arap Emirlikleri'nde aç kalan develer yoldan geçen araçları durdurdu. Araçta bulunanlar ise develere ekmek verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber