Geri Dön
EgeDenizli’nin güneş tarlaları büyüyor

Denizli’nin güneş tarlaları büyüyor

Çöp, atık su ve güneşten elektrik enerjisi üreten Büyükşehir, Akköy Güneş Enerji Santrali 2’yi tamamladı. Başkan Zolan, “Amaç yaşanabilir çevre” dedi.

Denizli’nin güneş tarlaları büyüyor

Enerji alanındaki yatırımlarıyla hem kendi enerjisini üretmeyi hem de ülke ekonomisine katkı koymayı amaçlayan Denizli Büyükşehir Belediyesi, kurduğu Güneş Enerji Santralleri (GES) ile Türkiye’ye örnek oluyor.

Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ Genel Müdürlüğü’nün Akköy Atıksu Arıtma Tesisi’nin yanında hayata geçirdiği Akköy Güneş Enerji Santrali 1’in (GES1) ardından tamamlanan GES2 ile birlikte yılda toplam 2 milyon kilovat enerji üretilecek. Akköy Güneş Enerji Santrali’nden üretilen elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 1’i ile arıtma tesisinin yıllık enerji ihtiyacı karşılanacak. Kalan enerji ise bedeli karşılığında elektrik dağıtım şirketine verilecek. Yılda yaklaşık 1 milyon lira değerinde elektrik enerjisi üretecek santral ile 800 dolayında hanenin de yıllık elektrik ihtiyacı karşılanacak.

Öncelikli hedeflerinin kentteki yaşam standartlarını yükseltmek olduğunu belirten Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Bunun en önemli şartlarından biri yaşanabilir bir çevre, bu yatırımlarımızla hem yenilenebilir kaynakları kullanarak çevre değerlerimizi koruyoruz, hem de ülke ekonomisine katkıda bulunuyoruz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler