Geri Dön
EgeDeprem bilinci oluşturacağız!

Deprem bilinci oluşturacağız!

Ege’de yerel inisiyatifler, 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından harekete geçti. Kuşadası Belediyesi, kurultay düzenleyeceklerini belirtti. Kıyı Ege Belediyeler Birliği de yaklaşık 10 bin personele afet eğitimi verecek...

Deprem bilinci oluşturacağız!

30 Ekim 2020’de Ege Denizi’nde meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremin ardından önceki sabah İzmir, 5.1’lik depremle uyandı. Ardından 4.3’lük sarsıntıyla kent yeniden sallandı. Yerel yönetimler harekete geçti... Kuşadası Belediyesi, deprem kurultayı düzenlemek için kolları sıvadı. Kıyı Ege Belediyeler Birliği de, üyelerine afet farkındalığı eğitimi veriyor.

Kuşadası’nda alınacak önlemleri belirlemek ve bilimsel veriler doğrultusunda depreme karşı yol haritası oluşturmak amacıyla 7-8 Aralık günlerinde ‘Deprem ile Kentsel Dönüşüm’ başlıklı kurultay düzenlenecek. Türkiye’nin deprem alanında uzman akademisyenleri, şehir plancıları, hukukçular ile afet yönetimi ve kurtarma alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yer alacağı organizasyonla, Kuşadası’nın depremselliği ve yapı güvenliğiyle ilgili konularda yürütülecek çalışmalara ışık tutulacak.

Yol haritası belirlenecek

Kuşadası’nın da deprem kuşağında olduğunu dile getiren Başkan Ömer Günel, “30 Ekim’de bir kez daha gördük ki deprem ülkemizin ve kentimizin kaçınılmaz bir gerçeği. Kuşadası Belediyesi olarak depreme karşı hazırlıklı olmak ve olası bir depremi en az zararla atlatabilmek için kurduğumuz Kentsel Dönüşüm Müdürlüğümüz yaklaşık bir yıldır çalışmalarını sürdürüyor. Düzenleyeceğimiz Kentsel Dönüşüm Kurultayı, önümüzdeki süreçte yürütelecek çalışmalarla ilgili olarak yol haritamızı belirleyecek” dedi.

Üyelerle buluştu

Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanı ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur da, AFAD işbirliğinde, 10 bin belediye personelinin katılacağı ‘Afet Farkındalığı’ eğitimi öncesi üye belediye başkanları ve katılımcılarla online bir araya geldi.

İzmir’in en son 5.1 şiddetindeki depremle, afet gerçeğini yeniden hatırladığını kaydeden Başkan Batur, “Vatandaşımızın en büyük yardımcısı yerel yönetimler. Biz de yerel yönetimlerin bu konuda bilinçlenmesine önem verdik. Afet öncesi, sırası ve sonrası farkındalığı sağlamak ve yapılacak çalışmaları birlikte dizayn etmek konusunda bu seminerleri gerçekleştiriyoruz.

Böylece Kıyı Egeli belediyelerimizde, olası afetlere karşı elimizi daha da güçlendirmiş olacağız” diye konuştu. Aralık ayı sonuna kadar sürecek “Afet Öncesi, Afet Sırası, Afet Sonrası Farkındalığı” konulu web tabanlı eğitim programı tamamlandığında yaklaşık 10 bin belediye personeli, afet farkındalık eğitimi almış olacak.