Geri Dön
EgeDeprem konutlarının teslimi ay sonunda tamamlanacak

Deprem konutlarının teslimi ay sonunda tamamlanacak

Deprem konutlarının teslimi ay sonunda tamamlanacak

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, 30 Ekim 2020’de meydana gelen depremin ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kentte yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. 4. proje alanından başlanarak konutların hak sahiplerine teslim edilmeye başlandığını dile getiren Nasır, “Konutların teslimleri ay sonuna kadar tamamlanacak. 3. proje alanında bulunan Rıza Bey Apartmanı’nın da yapılan proje revizyonu nedeniyle geç başlayan konut ve işyerleri de nisan-mayıs aylarında teslim edilecek. Rezerv alanda ise 1.5 milyar lira yatırım bedeli olan 3 bin 649 konut ve 51 dükkandan, projenin ilk etabını oluşturan inşaatı tamamlanan 397 konutunda kuraları çekilip, kabulleri yapılarak, teslim edilecek” dedi.

En büyük dönüşüm

Son 9 yılda İzmir’de riskli yapı olarak belirlenen 20 bine yakın binayı yıkarak dönüşüm projelerini başlattıklarını ifade eden Nasır, “19 yılda İzmir’e sadece çevre ve şehircilik alanında toplam 23 milyar lira yatırım, teşvik ve destek sağladık. Halen 5 milyar liralık yatırımın inşaatı devam etmektedir. Bornova Eğridere’de 34 köy evi ile 5074 konut ve 353 dükkan ile İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşümünü yapıyoruz” diye konuştu.

‘Eleştirmek yerine taşın altına ellerini koysunlar’

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli; CHP’nin deprem konutlarına ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi. “İzmir halkı her şeyi görüyor. Son 10 yılda İzmir’in en büyük dönüşümlerini yaptık, deprem konutlarının ilk etabı da teslim edilmeye başlandı” diyen Sürekli, şöyle konuştu:
“Üst perdeden ve gerçekle örtüşmeyen eleştirileri bırakıp kendi sorumluluklarıyla yüzleşsinler. İktidarımız süresince, çevre ve şehircilik alanında 23 milyarlık yatırım ve destek sağladığımızı, devam etmekte olan 5 milyar liralık dönüşüm inşaatının sürdüğünü onlar da biliyor. Depremin bir buçuk yılı dolmadan mağdurlara yeni evlerinin anahtarlarını teknik kontrollerini de hızla tamamlayarak teslim etmeye başladık. Süreç hızla ilerlemektedir. Konutlar orada, gidip baksınlar. Üstlerine düşeni yapmaktan kaçmak için de çamur atmasınlar. Nacizane tavsiyemiz; İzmir’in menfaatine olan işlerde polemik yaratarak günü kurtarmak yerine; taşın altına ellerini koymalarıdır.”