Geri Dön
EgeDereler 15 günde temizlenecek

Dereler 15 günde temizlenecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Körfez’e bağlanan Meles ve Arap derelerindeki temizlik çalışmalarını hızlandırdı.

Dereler 15 günde temizlenecek

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, önce Meles ardından Arap Deresi’ne gitti, bilgi aldı, ekiplere özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Sokağa çıkma yasağı bitmeden dere temizlik çalışmalarının biteceğini söyleyen Başkan Soyer, koku ve taşkınların önüne geçileceğini sözlerine ekledi. Temizlik öncesi susuzlaştırılan Meles’in ağzında biriken çamurun iş makineleriyle alınarak bertaraf edildiğini söyleyen İZSU Genel Müdürü Aysel Özkan da, “Yıl boyunca yağışla beraber gelen malzemeler derelerde çamur oluşmasına yol açıyor. Çamuru her yıl bahar mevsiminde temizliyoruz. Önce bariyer kuruyoruz ve alanı susuzlaştırıyoruz. Ardından çamuru kireçliyor ve depolama alanına götürüyoruz. Bu sayede hem derenin akışkanlığı sağlanıyor ve kışın taşkınların önüne geçiliyor hem de Körfez’e çamurun gitmesi engellenerek sığlaşma riski ortadan kaldırılıyor” diye konuştu.

Mezarlıklar bayram sonrasına hazır...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, tam kapanma süreci nedeniyle Ramazan Bayramı’nda mezarlık ziyareti yapılamayacağından bayram sonrası için çalışmalarını sürdürüyor. Şehitlikleri de kapsayan temizlik, yabani ot ilaçlama, bakım ve onarım çalışmaları son hızla devam ederken, yabani otlar temizleniyor, çimler biçiliyor, ağaçlar budanıyor, mezarlık duvarları boyanıp tadilatları yapılıyor. Mezarlıklarda ağaçlandırma ve bitkilendirme çalışmalarına da ayrı bir önem veriliyor. Kara servi, mavi servi fidanları ile ağaçlandırılan mezarlıklar dikilen rengarenk gül, sarı papatya, lavanta, mezem ve buz çiçekleriyle bayram sonrasına hazır hale getiriliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler